Принципно съгласие за подписване на Партньорско споразумение между Област Плевен и Окръг Телеорман бе постигнато днес по време на първата работна среща, посветена на Програмата за трансгранично сътрудничество България – Румъния 2014-2020 г., съобщават от пресцентъра на Областната администрация. То предвижда страните да си сътрудничат в следните области: инфраструктура, информационни технологии и комуникации, икономически и социален растеж, извънредни ситуации, култура и туризъм, административни и социални/санитарни услуги; образование и опазване на околната среда. Координатори, представители съответно на българската и румънската страна, ще отговарят за ефективното прилагане на споразумението.
Експертите на Областна администрация – Плевен, предложиха 5 инфраструктурни проектни идеи за рехабилитация на републиканската пътна мрежа на територията на областта и 8 проектни идеи за ремонт на общинската пътна мрежа. Програмата за трансгранично сътрудничество Румъния – България 2014-2020 г. дава възможност за разработване и реализиране на проекти и в други сфери. Ето защо на срещата бяха представени и 11 проектни идеи в областта на околната среда, туризма и развитието на административния капацитет. Област Плевен ще се бори за инвестиции в туристическа инфраструктура в ЗМ „Кайлъка“; реставрация, консервация и възстановяване на Археологически резерват „Улпия Ескус“; реставрация на Румънски мавзолей, Музеен кът и мемориален парк – с. Гривица и къщата-музей Негово Кралско Величество Карол I – гр. Пордим. Пред румънската делегация бяха представени и идеи за проекти за възстановяване на защитени местообитания в Натура 2000, подобряване на зелените системи в общинските центрове на Област Плевен и осигуряване на защита от наводнения, съпътствани с дейности по залесяване.
В разговорите стана ясно, че представителите на Окръг Телеорман също имат интерес в сферата на рехабилитация и модернизация на пристанища и пътища. Румънските партньори са готови да работят и за развитието на възобновяемата енергия, опазването на околната среда, поддръжка и подобряване на качеството на реките, управление на риска и извънредни ситуации.
На следващ етап предстои да бъдат приоритизирани проектните идеи и да се договорят окончателните проектни предложения. Това ще стане на бъдеща среща в румънския град Александрия.
Очаква се първата покана за набиране на проектни предложения да бъде през май 2015 г.