Как да действаме при опасност от наводнение са синтезирали в 11 точки от служба „Противопожарна безопасност и защита на населението” , които са публикувани на сайта на ОД на МВР – Плевен.
При необходимост от евакуация, населението ще бъде уведомено от органите на пожарната или местната власт. В такъв случай от гражданите се изисква да подготвят личен багаж с най-необходимите документи, лични вещи и продукти. Преди да напуснете дома си, изключете газта и електричеството, напомнят пожарникарите.
При невъзможност за напускане на сградата е важно да се качите възможно най-високо в нея и да известите близки или съответните органи за местонахождението си, ако имате мобилна връзка.
Ето какво още съветват специалистите:
Ако се намирате близо до коритото на пълноводна река или дере, необходимо е незабавно да се отдалечите от тях и да се придвижите към най-близкото възвишение.
При поройни дъждове не заставайте под мостове, подлези, надлези, и други съоръжения, високата вода може да ви отнесе!
При пътуване е препоръчително водачът на МПС да спре и изчака спирането на пороя. Незначително понижение на нивото на пътя може да предизвика голяма разлика в дълбочината на водата!
Не правете опити за пресичане на разливи и потоци, освен ако сте сигурни, че водата е по-ниска от осите на колата или от коленете ви. Пресичайте само при спокойна вода!
Бързотечащи разливи и потоци се пресичат само ако имате помощно въже за преминаване и обезопасително въже за тялото!
Ако сте на път и констатирате опасност от наводнение, обадете се на телефон 112. При липса на такава възможност предупредете в кметството на най-близкото населено място или преминаващи хора!
При невъзможност за евакуиране на животните отворете вратите на помещенията, където са затворени !
Спазвайте указанията и реда, установен от органите на МВР!