Плевен е свързан с историята на Япония много преди двете ни страни да установят дипломатически отношения, от които се навършват 55 години, заяви при посещението си в Плевен посланикът на Япония н. пр. Такаши Коидзуми, информират от пресцентъра на местната администрация. На срещата си с кмета на Община Плевен проф. д-р Димитър Стойков и неговия екип той беше придружаван от своята съпруга и втория секретар по икономическите въпроси при Посолството Саяко Оцу.
Сейго Ямадзава е първият японски самурай, стъпил на българска земя по време на Руско-турската война 1877-78 г. В качеството си на пратеник на страната си в Руската армия той пристига у нас ката наблюдател на военните действия. Тежките сражения и храбростта на воините от Съюзническата армия го мотивират да поиска разрешение за участие в битките. Ямадзава получава малък взвод и се бие за превземането на Плевен, а по-късно и на Шипка. Награден е с руски и румънски военни отличия, а след завръщането си в родината е произведен в чин полковник, разказа Посланик Коидзуми.
Миналата година той е посетил Плевен по повод реконструкцията на спортната зала при Медицинския университет, за която Правителството на Япония предоставя безвъзмездно средства. Тук следват около десет японски студенти, един от които вече е дипломиран медик. „Надявам се в Плевен да се осъществят японски инвестиции, както и при интерес градът ви да установи партньорски отношения с наш град по примера на Пловдив и Казанлък“, посочи още дипломатът.
Коидзуми беше впечатлен от проектите с европейско финансиране, които реализира Община Плевен, както и от посещението си в Панорама „Плевенска епопея 1877” и от местата, където се е сражавал един от неговите предшественици.
Проф. Стойков връчи на високия гост почетен плакет с герба на града, изобразяващ Параклиса-мавзолей „Св. Георги Победоносец”.