Втора публикация за периодичното научно издание „Вестник музыкальной науки” на Новосибирската държавна консерватория „Михаил Глинка” в Русия готви доц. Марияна Булева, която е родом от Плевен и преподава хармония и полифония във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”. Новият текст ще бъде озаглавен „За индивидуалните композиторски стилове на класиците на българската музика”, информира за infopleven тя. „От една страна той представя на руските читатели ключовото събитие от музикалната ни история в първата половина на ХХ век – появата на новия тип творческа личност, която заявява своето ярко индивидуално духовно присъствие в националната и европейската култура. От друга страна статията концентрира оригинални музикално-теоретични наблюдения и обобщения от научните ми разработки върху музикалното мислене на българските композитори“, сподели в аванс тя.
Първата публикация за българската възрожденска песен на доц. Булева в престижното научно списание излезе през месец юли 2014 г., с което плевенчанката стана първият чуждестранен автор в изданието. Огромна заслуга за това има професора по хармония и полифония Людмила Викторовна Александрова от Новосибирската консерватория, която й гласува професионално доверие и с възторг популяризира българската музикална култура.
Творческите контакти на доц. Булева с учени от Новосибирск имат 10-годишна история. В периода, в който работи активно върху монографията си „Идеята за хармония”, тя стартира активно общуване с архитекти, математици и преводачи от старогръцки език, които живеят и работят в този руски град на интелектуалци, учени и хора на изкуството. Чрез тях се запознава и с проф. д-р изк. Людмила Викторовна Александрова, която преподава същите дисциплини, учен с големи познания и широки интереси от античността до авангардното изкуство на ХХ век, автор на преводи от старогръцки с уникални коментари към тях.
През 2008 година Людмила Викторовна посещава България, за да участва в Международна конференция, организирана от Националната музикална академия – София и така се заражда нейният голям интерес към българската музикална култура. В София доц. Булева й подарява наскоро издадена партитура на творба от българския композитор Константин Илиев. Резултатът от този подарък е, че проф. Викторовна насочва научната работа на своя студентка към творчеството на този ярък представител на музикалната култура на ХХ век. По време на общуването на двете преподавателки по повод магистърската дипломна работа, посветена на Константин Илиев, плевенчанката се убеждава с колко малко информация за българската музика разполагат руските й колеги.
В този контекст нейната първа публикация в престижното издание има особена стойност. Тя е поредното свидетелство за трайно разбудения у новосибирската музикално-научна общност интерес към проблематиката на българската музикална култура. Проява на същата тенденция е и новият текст, върху който доц. Булева работи в момента, отново по поръчка на редакционната колегия на същото научно издание.
Марияна Булева е родена през 1957 година в град Плевен. Дъщеря е на известния плевенски учител по музика и писател хуморист Николай Булев. Завършила е СМУ „П. Пипков” (сега НУИ „П. Пипков”) в Плевен със специалност пиано в класа на Лукса Пашовска. След завършването на Теоретико-композиторския факултет на Българската държавна консерватория (сега Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”) работи в продължение на 20 години в Плевен като преподавател по хармония в училището, което е завършила. От 1993 година Марияна Булева започва да преподава хармония и в новооткритата специалност „Педагогика на обучението по музика” при ВТУ „Св. св. Кирил и Методий” – Велико Търново. От 2001 година е доцент в Университета, но и до днес не прекъсва своите творчески контакти с Плевен и с плевенското училище. Автор е на голям брой публикации на български и руски език, посветени на проблеми на музикалното изкуство и музикалната теория. Голяма част от тях са посветени на българската музика и на музикалното мислене на българските композитори.