Дейностите по проекта „Да овластим хората с интелектуални затруднения – следваща стъпка” ще стартира през месец март, информира за infopleven Габриела Аспарухова от сдружение БАЛИЗ – Плевен. Община Плевен е избрана за пилотна по проекта, а БАЛИЗ-Плевен ще инициира създаването на подкрепяща мрежа за подкрепено вземане на решения, поясни тя.
Проектът се финансира и администрира от БАЛИЗ. Изпълнява се от Сдружения РДПЛУЗ – Видин, Сдружение „Аутизъм”- София, „Закрила”- Ловеч, БАЛИЗ – Плевен, „Паралелен свят” –Пловдив, „Иновация”- Бобов дол – членове на БАЛИЗ. Инициативата се изпълнява съгласно Договор между „Отворено общество – Ню Йорк” и БАЛИЗ София от януари до края на декември 2014 г.
Основните целеви групи са лица с интелектуални затруднения или с аутистични проблеми, които са в риск от поставяне под запрещение или поставени под запрещение.
Дейностите по проекта включват основаване на 4 нови Местни управителни комитети и избор на фасилитатори. Ще бъдат обучени членовете на пилотните екипи, ще бъдат разработени и отпечатани материали – Наръчници за подкрепено вземане на решение в 4 основни сфери на живот. Освен това по проекта ще бъде тествано подкрепено вземане на решение в 4 нови пилотни общини, което е развитие и надграждане на пилотите от първа фаза на проекта. Ще се изготвят личностни профили, ще бъдат сформирани нови индивидуални подкрепящи мрежи, ще се изготвят индивидуални житейски планове и ще започне изпълнението им.
По проекта ще бъдат инициирани процедури за премахване на запрещение на 5 възрастни с интелектуални затруднения. Ще бъде заснето развитието на два случая с обучителна цел и ще бъде проследен процесът на прогрес.
Запрещението е ужасяваща несправедливост. Засегнало е пряко над 7 500 човешки съдби в България, ограничавайки правото на хората да избират как да живеят, а много често – и осъждайки ги на живот, съпроводен от изтезания и унижения. Нужна е незабавна промяна – на законите, на нагласите, на ценностите ни, алармират авторите на проекта.
Снимка: БАЛИЗ – Плевен