Отборът на област Пловдив спечели 22-рото издание на Националното ученическо състезание „Млад спасител“, съобщава БТА. Домакин на надпреварата за втора поредна година беше Плевен, като в двора на Регионалния исторически музей се състезаваха 28 отбора от цялата страна. Второ място в генералното класиране зае отборът на област Добрич, а трети се наредиха представителите на област Перник.
Победителите бяха наградени с медали, купи и предметни награди. Отличията за третото място връчи заместник-областният управител Богомил Стоев, сребърните медалисти бяха наградени от областния управител Иван Петков, а медалите на шампионите връчи заместник-директорът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ старши комисар Любомир Баров.
Състезанието беше открито от старши комисар Баров, който се обърна към участниците с призив да покажат най-доброто от подготовката си, да демонстрират достойнство и да си тръгнат с хубави преживявания от Плевен.
„Млад спасител“, познато и като състезание по „Защита при бедствия, пожари и извънредни ситуации“, ежегодно събира ученици от пети до седми клас, преминали през общински и областни кръгове до националния финал. Надпреварата се организира от ГДПБЗН към МВР съвместно с Министерството на образованието и науката и Българския Червен кръст, като целта ѝ е да изгради практически умения за реакция при критични ситуации, а не само теоретични знания, посочи пред медиите ръководителят на състезанието и началник сектор „Публична осведоменост“ в ГДПБЗН главен инспектор Александър Дамянов.
По думите му тази година състезанието е по нови правила, а организацията в Плевен е на много добро ниво. Участниците са преминали през общо пет учебни модула.
Българският Червен кръст връчи специални награди в дисциплината „Първа долекарска помощ“. Призовете бяха връчени от Албена Методиева, като първите три отбора завършиха с нула наказателни точки и крайното класиране бе определено само от времето: най-бързи бяха участниците от София област, следвани от Търговище и Шумен.
Всеки отбор получи сертификат за участие, връчен от директора на РДПБЗН – Плевен комисар Станислав Атанасов. Той уточни пред БТА, че състезанието е отборно и е разделено на теоретичен етап (тест) и практически етап със симулирани ситуации в пет модула: „Земетресение“, „Наводнения и спасяване по вода“, „Защита при радиационни и химически аварии“, „Първа долекарска помощ“ и „Пожарна безопасност“. По думите му инициативата развива самообладание, бързина и работа в екип и учи учениците да реагират без паника, като „малки лидери“, способни да помогнат и да спасят човешки живот при реална опасност.
Сред официалните гости бяха кметът на Плевен д-р Валентин Христов, директорът на ОДМВР – Плевен старши комисар Дилян Добрев, началникът на РУО Албена Тотева и директорът на БЧК – Плевен Габриела Хитова.
infoPleven Актуални новини от политика, икономика, култура, спорт, образование, здравеопазване от Плевен и регион Плевен