В зала „Плевен“ на Областната администрация – Плевен се проведе среща за координиране на действия срещу нарастващата популация на комарите по поречието на река Дунав, информира БТА. Участниците обсъдиха необходимостта от съвместни действия между българските и румънските общини по реката, като подчертаха значимостта на проблема за здравето на гражданите и икономиката на региона. Срещата беше водена от домакините от Областната администрация – Плевен.
Областният управител Николай Абрашев изрази задоволство от проведената в Плевен среща и съобщи, че е време да се разработи план за координирано пръскане срещу комари между България и Румъния. Очаква се разработването на такъв план да стане в края на годината или началото на следващата. Абрашев подчерта, че по тази тема досега не е работено, но има увереност за успех в бъдещите действия, давайки пример с положителните резултати в парк „Кайлъка“.
Заместник-министърът на земеделието и храните Стефан Бурджев обеща, че ведомството ще работи в партньорство с румънските колеги по изготвената рамка в Плевен. Според експерти, цялостното третиране на проблема ще струва между пет и шест милиона лева. Бурджев подчерта важността на координацията и навременното изпълнение на задачите, за да бъде постигнат максимален ефект.
Главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев изрази опасения, че с промяната на климата някои тропически болести могат да се разпространят на север. Затова е важен контролът върху комарите, които като преносители на болести не признават граници. Той добави, че ще се потърси помощ и на европейско ниво за определяне на най-ефективните методи за контрол.
Срещата привлече вниманието на представители от двете страни на Дунав, сред които и румънският вицепрезидент на окръг Телеорман Михай Адриан Писика и други високопоставени лица.