Обновената и модернизирана Професионална гимназия по механоелектротехника (ПГМЕТ) в Плевен вече е факт, благодарение на европейските средства, отпуснати чрез успешно реализирания проект по Оперативна програма „Региони в растеж“. Финансирането е осигурено от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие. Това съобщава директорът на гимназията инж. Цветелина Стойкова, цитиранa от Българската телеграфна агенция (БТА).
Проектът е част от по-голяма инициатива, целяща подобряване на материално-техническата база на 14 държавни професионални гимназии в областите Видин, Враца, Монтана и Плевен. Обновяването на плевенското училище струва 2 700 229 лева и обхваща ремонт на учебния корпус, административната част, физкултурния салон и съблекалните, както и учебно-производствения корпус.
Началото на ремонтните дейности започва през 2023 г., като целият учебен процес временно се премества в друга сграда. Процесът е подкрепен активно от Община Плевен и Общинския съвет. Ремонтирани са класните стаи, фоайетата и коридорите, покривът, както и стълбищни клетки и санитарни възли. Внедрени са мерки за енергийна ефективност и пожарна безопасност, освен това са изградени нови пожароизвестителни системи. Обновените съоръжения включват и спортна площадка с достъп за хора с увреждания.
Учебното заведение вече има пет компютърни зали, оборудвани с най-съвременна техника, както и три нови лаборатории със симулатори, работни маси и машини. Според инж. Стойкова, подобрената среда оказва положително влияние върху преподаватели и ученици. „Децата са по-мотивирани и все повече участват в различни инициативи,“ сподели тя.
Директорката пояснява, че проектът е бил в процес на планиране още от 2015 г., а тя самата го е наследила през 2018 г. след като поема длъжността директор. Подробното запознаване с документацията и съдействието от страна на Министерството на образованието и науката са били ключови за успешната реализация на проекта.
Инж. Стойкова споделя, че усилията вложени в проекта напълно си заслужават резултата, който е оценен не само от ученици и персонал, но и от родители, които също са били активна част от процеса. „Днес всички се чувстват в уютен дом,“ заключава тя.