Голямата задушница, известна още като Месопустна задушница, е важен ден в православния календар, който предхожда началото на Великия пост. Този ден е посветен на молитвено общуване с починалите и има дълбоко духовно значение.
В църквата се отслужва специална заупокойна служба, включваща молитви за упокоение на душите. Важен елемент е четенето на пространен молебен, който съдържа молитви, четива от Евангелието и апостолски текст. На гробищата обикновено се извършва по-кратък парастас.
Символиката на храните, приготвяни за помена, е дълбоко свързана с християнската вяра. Житото в коливото символизира възкресението, виното – кръвта Христова, а хлябът – тялото Христово. Паленето на свещи символизира горещата вяра и безсмъртието на душата.
В неделята след Голяма задушница, по време на литургията, се чете евангелски текст за Страшния съд. Това напомня на вярващите за отговорността пред Бога и важността на праведния живот.
Този ден не е просто време за скръб, а възможност за размисъл върху живота и смъртта, за преоценка на приоритетите и за подготовка за радостта от Възкресението Христово на Великден.