Акценти

Стефановден е! Какви са обичаите в Северна България

Стефановден, отбелязван на 27 декември, е празник с дълбоки корени в българската традиция. В Северна България този ден е изпълнен със символика и обичаи, които съчетават християнски вярвания и народни ритуали. Това е време за семейни събирания, гадания за бъдещето и спазване на древни поверия.

Един от най-интересните обичаи на Стефановден в Северна България е ладуването. Това е специален ритуал, предназначен за неомъжените моми, които искат да научат повече за бъдещето си. Вечерта преди празника те се събират и подготвят „мълчана вода“ – вода, налята от извор или кладенец в пълно мълчание. В нея се потапят китки, привързани с лични предмети като пръстени или гривни. Менчето с водата се покрива с червено було – символ на любовта и брака – и се оставя през нощта под звездите. На сутринта една от момите, облечена като булка, вади китките една по една, докато останалите пеят обредни песни. Всяка китка се нарича с пожелания за женитба и щастлив семеен живот. Ладуването е не само забавен ритуал, но и начин момите да изразят надеждите си за бъдещето.

На Стефановден младите семейства посещават своите кумове или кръстници. Този обичай има дълбоко символично значение – той е израз на уважение и благодарност към хората, които са играли важна роля в живота на семейството. Посещението е придружено от подаръци и празнично настроение, като това укрепва връзките между поколенията.

Стефановден, също така, е време за семейни събирания около богата трапеза. За разлика от постните ястия на Бъдни вечер, тук се сервират основно месни ястия. Свинското месо с кисело зеле е традиционен избор, както и зелеви сарми с месо. Тези ястия не само радват сетивата, но и символизират изобилието и благополучието, което семейството желае за идващата година.

Празникът попада в периода на т.нар. „Мръсни дни“ (от Коледа до Йордановден), когато според народните вярвания злите сили бродят свободно. Жените в Северна България спазват редица забрани – не перат дрехи, не метат къщата и не мият косите си. Тези действия се избягват, за да не привлекат злото към дома. Смята се също така, че през този период не бива да се излиза навън през нощта. Това поверие отразява древния страх от непознатото и стремежа към защита на дома като свещено пространство.

Имен ден днес празнуват Стефан и Стефка и производните им, както и Венцислав, Стамен, Стойко, Стоил, Стоян, Станчо, Станимир, Станислав, Цанко.

Прочетете също:

Общинският съвет в Белене обсъжда управлението на общинските имоти и проект за културно наследство

Днес в град Белене ще се проведе заседание на Общинския съвет, където ключов въпрос ще …