В Телекомуникационния център на Медицинския университет в Плевен утре ще бъде открита нова фотоизложба, посветена на Руско-турската освободителна война (1877 – 1878) и Освобождението на България. Инициативата е част от тържествените чествания по случай 50-годишнината от основаването на университета и предстои в навечерието на 147-годишнината от Освобождението на Плевен, съобщи Велина Дукова от пресцентъра на висшето училище. Информацията е предоставена от Българската телеграфна агенция (БТА).
Експозицията е организирана от Регионалния академичен център на Българската академия на науките в Плевен и включва гравюри, които предават атмосферата на тези исторически събития – от обявяването на войната и формирането на Българското опълчение до мирните преговори в Сан Стефано. Представените произведения са събрани от юбилейни албуми, книги, вестници и списания, запазени в архивите на Българската академия на науките и Румънската академия на науките.
Откриването на изложбата ще бъде съпътствано от лекция на тема „Плевен – гордиевият възел на войната. 147 години от Освобождението“. Д-р Галин Димитров, специалист в Туристически информационен център – Плевен и председател на секция „Военна история“ към плевенския клон на Съюза на учените в България, ще фокусира вниманието върху ролята на Плевен в хода на войната, като акцентира и върху медицинското обслужване и участието на водещи фигури в руската медицина по време на конфликта.
Изложбата ще бъде на разположение за разглеждане до 23 декември, като входът е свободен.
В рамките на честванията на 147-годишнината от Освобождението на Плевен, от утре ще започнат различни събития в града. В панорама „Плевенска епопея 1877 г.“ ще бъде открита изложба на тема „Блокада и последен бой за Плевен – 10 декември 1877 г.“. Тя е придружена от 12 художествени произведения от колекциите на музея, изложени във фоайето на Панорамата. На 10 декември на площад „Възраждане“ пред Параклис-мавзолей „Св. Георги Победоносец“ ще се проведе традиционният паметен ритуал в чест на Освобождението на града.