На 5 декември източноправославната църква почита свети Сава Освещени – забележителен духовник, посветил живота си на изграждането на манастири и болници.
В българските народни вярвания обаче Сава често се почита като светица, покровителка на чумата. Счита се за сестра на света Варвара, а брат им е свети Никола, чийто празник следва на 6 декември. В някои региони Сава се свързва и с вълците, като се почита като „вълчи пастир“.
Обредите за Савинден са подобни на тези за Варваринден – за двете сестри се вярва, че подготвят празника на свети Никола. Народната поговорка гласи: „Варвара вари, Сава пече, Никола иде с голямата лъжица и гости гощава.“
Празникът се асоциира и с плодородието. Бездетните жени изпълняват ритуал с най-възрастната жена в дома. Те приготвят обреден хляб, като пресяват брашно със сито, обърнато наопаки, докато старата жена ги насърчава: „Обърни, чедо, ситото, че да ти се обърне корема.“
Според вярванията, свети Сава „разсява“ болестите, докато Варвара „заварява“ тяхното разпространение. На този ден се приготвя и трапезата за Никулден, а в чест на мъртвите на някои места се раздава варено жито за помен.
Имен ден празнуват Сава, Савка, Савина, Владислава, Славка, Славчо, Съби, Десислава и Десислав.