На 1 декември отбелязваме Световния ден за борба със СПИН. Този ден символизира глобалната солидарност в борбата срещу една от най-сериозните здравни кризи в съвременната история. Първоначално въведен през 1988 година от Световната здравна организация, денят има за цел да повиши осведомеността за ХИВ/СПИН и да мобилизира подкрепа за засегнатите.
През 1996 година Програмата на ООН за ХИВ/СПИН (UNAIDS) поема водеща роля в координацията на събитията, като поставя акцент върху превенцията, достъпа до лечение и образованието. През 2004 година независимата организация World AIDS Campaign стартира нови инициативи, които насърчават глобалния диалог по темата и въвеждат иновации в подходите за информираност.
Световният ден за борба със СПИН е не само възможност да изразим подкрепата си към засегнатите, но и да обърнем внимание на ключови факти. Според данни на UNAIDS, в света има над 38 милиона души, живеещи с ХИВ, и около 1.5 милиона нови инфекции всяка година. За да се намали този брой, усилията трябва да бъдат насочени към достъпа до качествено лечение, премахването на стигмата и инвестициите в здравеопазването.
Този ден е повече от просто дата – той е символ на надежда, прогрес и продължаваща борба за свят без ХИВ и СПИН.