Повишение на постъпващите в Административен съд Плевен дела отчитат от началото на тази година. От 1 януари до момента те са над 470, което е с около 50 повече в сравнение със същия период на 2012 год., отчете зам.-председателят на съда Полина Богданова. Месечно в Административния съд постъпват 100-110 дела, те се разпределят всекидневно с компютърна програма, предоставена от Висшия съдебен съвет.
„Увеличението на бройката е основно от касационни дела, които идват при нас за касационна проверка. Това са различните видове наказателни постановления, които гражданите жалят като първа инстанция пред Районните съдилища в Плевенски съдебен район по местоизвършване на нарушението, при нас постъпват за касация, ние сме втора и последна инстанция”, обясни съдия Богданова. Хората обжалват решения най-вече по Закона за движение по пътищата, но в последните 2-3 години има съществено увеличение и на наказателните постановления по много специални закони – данъчни дела по Закона за доходите на физическите лица, за корпоративното подоходно облагане и др., в Административния съд се гледат и наложените санкции от НАП и РЗИ и всички администрации. Като цяло през последните 2-3 години се забелязва завишаване на санкционната дейност на държавата.
„Около 80% от нашите постановени актове за миналата година са оставени в сила от Върховния административен съд, т.е. качеството на работа на нашия съд е доста високо. За ново разглеждане, главно поради непредставени доказателства или нещо, което трябва да се доизясни като факти, при нас се връщат единици дела в годината”, каза още съдия Богданова.
Тя очерта и още една тенденция – наблюдава се много сериозен процент обезщетителни производства от лица, лишени от свобода. Става въпрос са подадени искове за обезщетения от затворници, те се жалват основно от това, че са претърпели вреди от лошите условия в местата за лишаване от свобода. И докато в първите години повечето жалби и искове, които са предавани в Административния съд, са оставяни без разглеждане и производствата са прекратявани, то в последните 1-2 години все повече такива дела се гледат по същество и резултатът е различен. „В исковото производство тежестта на доказване зависи от активност на лицето в процеса – някой път лишените от свобода не успяват да си докажат претенцията, но някой път успяват. А те се учат много бързо и са активни, така че вече има и осъдителни решения в полза на исковете на затворниците”, поясни Полина Богданова.