Възможности за преодоляване на проблемите в областта на културата в условията на епидемия обсъдиха на среща в Плевен

Проблемите в сферата на културата в условията на пандемията и възможностите за тяхното разрешаване обсъдиха на среща в Плевен представители на културната общественост в града с нaрoдния прeдcтaвитeл и члeн нa пaрлaмeнтaрнaтa Кoмиcия пo културa и мeдии в 44-то Народно събрание Кaлин Вeльoв. На дискусията в зала „Плевен“ присъства и председателят на Общински съвет – Плевен Мартин Митев в качеството си на представител на местната власт, участие взеха също народният представител Пламен Тачев, областният управител на Плевен Мирослав Петров и зам.-областният д-р Красимир Трифонов.

„Идеята на тези срещи по места е да поставим публично проблемите в сектор „Култура“ и да търсим възможности за тяхното разрешаване със съдействието на държавните институции. Контактът с колегите по места е полезен, защото дава реална представа за затрудненията и развитието на сектора, който е много разнолик. Много от колегите са експерти в дейността си, знаят какво би могло да се направи и ние разчитаме на тяхното мнение“, заяви в началото на срещата Калин Вельов. Той посочи и какви са мерките, предприети до момента от държавата в подкрепа на хората на културата, като последната от тях – за помощ на физическо лице с проекти предложения, е била затворена преди няколко седмици. Вельов изказа и лично мнение, че един от положителните ефекти от кризата е, че много хора на изкуството са успели да подготвят и защитят сами свои проекти, да се справят с документи и други административни изисквания, което не им е присъщо.

Срещата продължи под формата на разговор, като въпроси от името на своите колеги поставиха известната поп певица Люси Дяковска, актьори от трупата на ДКТ „Иван Радоев“, директорът на Плевенската филхармония Любомир Дяковски, Ивайло Атанасов – председател на читалищното настоятелство на НЧ „Съгласие 1969“ повдигна темата за разпределението на годишната субсидия за читалищата.

Всички се обединиха около мнението, че в условията на пандемията културата се е оказала един от най-ощетените сектори по ред причини, както и това, че Министерството на културата трябва да помисли за промяна в методиката за финансиране на културните институти. „Ситуацията в столицата и тази извън нея е коренно различна. Това изисква съответно и различен подход, защото тази обща методика не работи еднакво добре. Не може всички да бъдат поставяни под общ знаменател“, категорични бяха културните дейци в Плевен.

Всички предложения от разговорите в Плевен ще бъдат обобщени и представени в Министерството на културата.

Прочетете също:

В началото на май пускат Водната каскада и фонтаните

В навечерието на Празника на Плевен – 15 май, Водната каскада и фонтаните в центъра …