Акценти

Във финландски военен химн и до днес се пее за Стара планина и Горни Дъбник

В Плевен приключиха снимките на необичаен документален филм за Освобождението на България от османско владичество, озаглавен „Плевен – печал и вдъхновение“. Зад проекта стоят най-успешната компания за документални филми в страната Файв стар медиа груп, Община Плевен и Регионалният военноисторически музей – Плевен.

Продукцията е посветена на паметниците на загиналите в Руско-турската освободителна война. В Плевенска област те са 166. Правени са още в първите години след Освобождението. Поръчвани са от другарите на загиналите, семействата им и признателните българи в чест на падналите над 30 000 воини от многонационалната руска армия и над 4000 румънски воини по време на Плевенската епопея. Някои от тях са истински шедьоври в този скулптурен жанр.

Паметниците са разпръснати между град Плевен, селата Гривица, Опанец, Горни Дъбник, Згалево, Муселиево, Върбица, Телиш и почти всички останали селища в областта. Техен каталог се пази в Регионалния военноисторически музей, но Община Плевен иска да ги увековечи и в документален филм, който да достигне до повече хора.

Лентата съживява не само историята, а и духа на едни изключително доблестни мъже. Руските офицери са давали дума на военачалниците си, че ще загинат, но няма да се предадат. И като истински рицари са отстоявали на думата си, усмихва се тъжно режисьорът Степан Поляков, който е внук на белогвардеец. „Не тъжете за онова, което изгубихме, господа офицери, то никога няма да се върне“, цитира той известна руска песен.

Главните герои във филма са погребаният на българска земя генерал Олдекоп и обобщен образ на млад финландски войник, който пише прословутото писмо „Скъпа моя Хилда, всичко може да се случи. Утре може да загина в сражението. Съхранявам твоя образ с голяма нежност в сърцето си, моя единствена, моя скъпа, последна любов… „

Сюжетът на филма ще разкрие важни, но непознати за европейската и световна история факти. Финландците дават изключително малко жертви, едва 23-ма на фона на останалите десетки хиляди. Но точно в България те за първи път прилагат тактиката прибежки и пълзене. Или това, че в аналогичната на нашата  песен „Велик е нашият войник“ финландска песен се пее „…Докато момчетата ни слизат от Стара планина и маршируват право към Горни Дъбник…” Този химн и до днес се пее във финландската армия.

Филмът ще е особено атрактивен за потомците на участниците във войната от различни страни, които идват в Плевенско да търсят следи от загиналите си прадеди. Засега само по паметниците.

Режисьор и сценарист е Степан Поляков /“Съ Нами Богъ“, „Няма, няма да работя“/, главен оператор е Момчил Александров /“Майсторите, които върнаха времето напред“, „Царството на светлината“/, изпълнителен продуцент Вивиан Бояджиева, директор продукция Никол Костова. От утре по постпродукцията ще работи един от най-добрите режисьори по монтажа в столицата – Цветелина Василева – Лямова /“Плевен – „Краят на Войната. Началото на Европа“, „Битката за Клокочещата война“/. Композитор е Валери Пастармаджиев /“Битката на Героя и Предателя“, „Капитаните печелят срещу генералите“/.

Към филма ще има и фотокатолог на паметниците. Фотограф е Александър Николов. Той е стипендиант на Кралското фотографско общество, Великобритания, печелил наградата на БГ Прес Фото за млади фотографи, завършил е престижния Университет по изкуствата в Лондон.

С филма „Печал и вдъхновение“ Община Плевен и Файв Стар Медиа Груп завършват трилогията, която започнаха през 2016-а година. В нея влизат и предните два филма „Плевен – Вълни по равнината“, както и„Плевен: Краят на войната. Началото на Европа”, който спечели първа наградата в категория „История и култура” в ХІV Международен Тур Филм Фест „На Източния бряг на Европа”`2018 – Велико Търново.

Филмът „Плевен – вълни по равнината“ е част от най-популярната рубрика за документални филми на БНТ „Световните градове на България“, а „Плевен – краят на Войната. Началото на Европа“ от „Битките за Европа“ също на БНТ.

Прочетете също:

В началото на май пускат Водната каскада и фонтаните

В навечерието на Празника на Плевен – 15 май, Водната каскада и фонтаните в центъра …