За осма поредна година, по инициатива на Международното дружество по нефрология, на 14 март се отбелязва Световният бъбречен ден. Тази година той преминава под мотото „Остри и хронични бъбречни заболявания”. Бъбречните заболявания са наречени „тихата епидемия”, тъй като в по-голямата си част протичат безсимптомно. Това е основната причина да се установяват късно, когато бъбречната функция вече е фатално увредена и се налага програмно диализно лечение, подчерта д-р Цветелина Ефтимова, началник на отделение „Нефрология и диализа” към МБАЛ „Св. Панталеймон” в Плевен.
Тя цитира статистически данни, според които над 10% от населението в Европа има някаква степен на хронично бъбречно заболяване. А по данни на Българската бъбречна асоциация над половин милион българи са с нарушена функция на бъбреците.
Българинът трябва да се научи да яде безсолно, да пие повече вода и да ограничи приемът на белтъчини, за да облекчи работата на бъбреците, е съветът на д-р Ефтимова. Тя е категорична, че трябва да се готви без сол, тъй като само от хляба човек набавя необходимото му количство, дневният прием на вода трябва да е между 1.5- 2 литра и да се приема разнообразна храна. Само тези три съвета, ако следвате, по-рядко ще се срещате с личния си лекар, подчерта д-р Ефтимова.
Тя обърна внимание, че при дългогодишна хипертония задължително следва да се търси консултация и със специалист нефролог, защото след 5-10 години почти винаги високото кръвно води до хронична бъбречна недостатъчност. Сигнал за проблеми с бъбреците е и честото нощно уриниране. Затова е много важно да се повиши вниманието на пациентите и на общопрактикуващите лекари към проблемите на бъбречните заболявания, изтъкна началникът на отделение „Нефрология и диализа” на МБАЛ „Св. Панталеймон”, където отскоро работи модерно оборудван диализен център с 12 поста.