Новият спектакъл на Северняшки ансамбъл „Иван Вълев” – „От мегдана”, е разказ чрез музика и танц за силната любов на двама млади, за мистиката в народните обичаи и за красотата на българския фолклор.
Той ще бъде предаден от 28 танцьори, музиканти и певици от ансамбъла на сцената на ДКТ „Иван Радоев” тази събота, 9 декември, от 18 часа.
Спектакълът е реализиран по идея на Мартин Мочков – хореограф на ансамбъла, а музиката е на главния художествен ръководител Красимир Кондов, създадена на базата на автентичен материал.
„От мегдана” е изграден предимно върху обредни танци и обичаи от Централна Северна България – Гиген и Байкал”, обясни Мартин Мочков. В центъра на драматургията на постановката е любовта на двама млади – на мегдана те се надиграват, задяват се и се влюбват, и тяхната любов е нишката, която се следва в целия танцов спектакъл. На финала ще има сватба, а двамата млади ще бъдат облечени в автентични костюми, предоставени от Регионалния исторически музей в Плевен. Те за първи път напускат очертанията на музея. Костюмите са част от дарението на известния Митко Иванов – Манги, който беше дългогодишен ръководител на танцов състав в Плевен и имаше богата колекция на автентични носии.
Красимир Кондов сподели, че „От мегдана” е фолклорно-тематичен спектакъл, в който има много от мистиката на нашите празници. Той се превръща в театър, който се надявам хората да разберат и да бъде без аплаузи до определен момент, допълни още композиторът.
Реализацията на спектакъла е подпомогната финансово от Община Плевен. Премиерното му представяне е част от програмата за честванията на 140 години Плевенска епопея. Фолклорният спектакъл „От мегдана” ще бъде представен и на 12 декември, също от 18 часа на сцената на ДКТ „Иван Радоев”.
Снимка: архив ИнфоПлевен