Заместник – областният управител на Плевен арх. Бойко Балтаков откри информационната среща на тема „Представяне на организацията и функционирането на модел за специална образователна подкрепа на учениците със специални образователни потребности”. Събитието се проведе в зала Плевен и събра представители на Министерството на образованието, РУО – Плевен, директори на помощни училища от цялата страна, родители и деца със специални образователни потребности.
„Темата на днешната среща и на проекта, който ще бъде представен на нашето внимание, е изключително актуална и в съзвучие с новия закон за предучилищното и училищното възпитание. По нея ще продължи да се работи като водеща държавна задача и аз вярвам, че това, което е разработено в проекта, ще допринесе за по-задълбочено познаване и влизане в проблема и ще даде възможност всички вие да продължите с подкрепата на децата, които имат нужда от такава образователна помощ”, каза заместник-областният управител арх. Бойко Балтаков, откривайки срещата.
Функционално структурирана среда в училището за деца със специални образователни потребности в Плевен представи директорът на учебното заведение Милен Наков. Той акцентира върху нов модел за организиране и функциониране на училищната среда за деца с умствена изостаналост.
Лично за мен този проект е един успех за специалното образование в България. Успех, който гарантира равния достъп. Това ще подкрепи и ще подпомогне всяко дете, за да може да се намери най точната педагогическа и терапевтична подкрепа. Това каза, директорът на училището пред репортер на ИнфоПлевен. Той допълни още, че до момента в училището се обучават 70 деца от община Плевен и съседни общини. За тях предстои да бъдат записани през новата учебна 2017/2018 в общообразователно училище.
Към момента в училището са оборудвани: зала за сензорни игри и упражнения, зала за кинезитерапия и сензомоторна гимнастика, тъмна сензорна стая, мека стая, библиотека на играчките, класна стая Монтесори среда, кабинети на арттерапевт, психолог, логопед социален педагог. Осигурени са специализирани програми, помагала и образователни софтуерни продукти. Продължава специализирания ежедневен транспорт от училището до местоживеенето на децата от ЦНСТ – Пордим и ЦНСТ – Плевен и обратно. Осигурено е и гориво за училищния автобус по проекта. Осигурено е обедно хранене за учениците от училището. Проведен е лагер през месец юни в Приморско, насочен към приобщаване, творчество и сътрудничество за деца, родители и ученици.
След информационната среща участниците посетиха Помощното училище и бяха възхитени от цялостното му състояние.