Денят на тоалетната се отбелязва от 2001 г. по идея на Световната тоалетна организация и с резолюция на ООН се отбелязва като официален Международен ден на ООН.
Световният ден на тоалетната дава възможност да се повиши информираността за значението на канализацията и да се повиши достъпа до тоалетни и течаща вода. Всяка година Денят има различна тема, за да бъде фокосирано вниманието върху различни проблеми, свързани с хигиената.
Статистиката показва, че през 2015 г. 2,4 милиарда души по целия свят не са разполагали с нормални хигиенни условия. Липсата на канализация и течаща вода са основни причини за заболявания като диарията. През 2013 г. около 340 000 деца на възраст под 5 години са починали от диария, поради липса на канализация и течаща вода. Чрез осигуряването на достъп до тоалетна намалява смъртността наполовина. През 2015 г. 700 милиона души по целия свят не успяват да получат достъп до канализация.
През 2013 г. в съвместна инициатива между Световната тоалетна организация и правителството на Сингапур е приета Резолюция на ООН наречена „Канализация за всички“. Тя разглежда проблемите свързани с липсата на канализация и призовава за колективни действия чрез отбелязването на Световния ден на тоалетната. Резолюцията е приета от 122 държави на 67-то Общо събрание на ООН в Ню Йорк.
Първите тоалетни са на възраст 5000 години и са открити на Оркнейските острови, край бреговете на Шотландия. Те били построени до къщите, при това нямало нужда да бъдат чистени.
Египтяните ходели до тоалетната в каменни ями, които след това заривали с пясък.
Първата тоалетна чиния е китайска. Тя била направена през 1-ви век за един от императорите, цялата била от злато и свързана с водопровода, така че водата отмивала всичко в канализацията.
За първи път обществени тоалетни били построени в Древен Рим през първи век. Римляните се събирали в тоалетните по 30-40 души, като водели през това време светски разговори.
Флавий пръв въвел заплащането в градските тоалетни. Негова е крилатата фраза, че парите не миришат.
През 1590 г. сър Джон Харингтън въвел тоалетната с водно измиване в Англия. Била направена за кралския двор. Понеже по онова време в Лондон обаче още нямало водопровод, слугите сипвали вода с кофи.
През 1861 г. тоалетната чиния била усъвършенствана от Томас Крепер, който я свързал с казанче за вода. А отходната тръба била така извита, че вътре оставала чиста вода и в помещението не миришело.