Акценти

Преди 62 години излиза първият брой на книгата Световни рекорди на Гинес

През август 1954 г. излиза първият брой на книгата Световни рекорди на Гинес. Книгата е издадена в 1 000 копия. След създаването на книгата изданието от август 1955 г. достига върха на британската класация за най-продавани книги още преди Коледа .А на следващата година само в САЩ са продадени 70 000 копия.

Идеята за създаването на Книгата за рекордите на Гинес, както е известна до 2000 г., е на сър Хю Бивър, управител на пивоварната Гинес . На 4 май 1951 г., по време на ловджийско събиране на пристанището Уексфорд,Ирландия, той е въвлечен в спор коя е най-бързата дивечова птица в Европа – Златистата булка или яребицата. Така Бивър се замисля, че няма книга, която да разреши тези спорове, и разбира, че книга, предоставяща тази информация, би могла да стане популярна. Идеята си реализира с помощта на двама братя, които имат детективска агенция в Лондон. Бивър ги наема да създадат първия сборник, който по-късно се превръща в Книгата за рекорди на Гинес.

След изненадващо добрите продажби, книгата започва да се преиздава, като накрая се стига до текущото положение – по една нова редакция всяка година, издавана през октомври, за да съвпадне с периода на пазаруване за Коледа.

С най-много рекорди, записани в книгата – общо 65, е швейцарският жонгльор Пол Сали.

Зад много от вписаните рекорди стоят българи. Легендарните спортисти Стефка Костадинова, Мария Петрова, Мария Гигова, Диана Йоргова, Таню Киряков, Пламен Желязков, Георги Градев, Иванка Христова както и емигриралият Наим Сюлейманоглу са в книгата Световни  рекорди на Гинес.Включени са също много циркови артисти, между които трупа „Кехайови”. България е първата страна влязла в книгата с изпълнения на гайди. На 16 май 2012 г  на сцената на НДК звучи песента „Една българска роза” в изпълнение на 333 каба гайди.

Прочетете също:

В началото на май пускат Водната каскада и фонтаните

В навечерието на Празника на Плевен – 15 май, Водната каскада и фонтаните в центъра …