При голям интерес започна работната среща, посветена на проблемите на диабета, която започна днес в Плевен. Тя се организира от Асоциация „Диабет“ – Плевен и Клиниката по ендокринология на УМБАЛ ”Д-р Георги Странски” под патронажа на председателя на Общински съвет – Плевен Мартин Митев. Темата на форума е „Заедно можем повече“.
Форумът започна с освещаване на три икони от отец Иван от храм „Света Троица“. Веднага след това той бе открит официално от Даниела Илиева – председател на Сдружение ”Асоциация Диабет” – Плевен. В зала „Плевен” на Общинска администрация тя изказа своята благодарност към всички, които оказват своята подкрепа, за да се случват тези информационни срещи.
Приветствие към участниците в срещата отправи кметът на Плевен Георг Спартански. Той посочи, че въпреки натоварената програма днес, заради визитата на румънския президент, той счита за значим проблема с диабета и именно затова е уважил събитието. „Ще полагаме необходимите усилия, за да подкрепяме неправителствените организации и занапред, за да могат да продължат да правят добри неща за здравето на нацията. За съжаление, живеем в много стресово и превратно време, което изстисква от нас морални и физически сили и не си даваме сметка за нашето здраве, а след това плащаме скъпо“, каза кметът на Плевен.
Стряскаща статистика представи Мартин Митев, председател на Общински съвет – Плевен. „В България вече има около 600 000 хора с диабет. Още около 300 000 – не знаят още за своя диабет или са с преддиабет“, посочи той. „Захарен диабет е едно от най-честите-хронични заболявания особено в детската възраст. Именно неговата честота и хроничния му ход го определят като социално значимо заболяване. От друга страна изисква много обществени средства за лечение, контрол, както и много усилия от страна на самия пациент и неговото семейство, за да се провежда правилното лечение. Ако се постигне желания контрол и особено ако се поддържа оптимален контрол през целия живот – рисковете за усложнения намаляват многократно“, обърна се Митев към присъстващите на срещата.
Той посочи още, че диабетът поставя много предизвикателства не само пред болните, но пред цялото общество. Основният проблем при поставяне на диагнозата е да се овладее изключително голямото емоционално напрежение и страха от тази диагноза в цялото семейство. „Обикновено родителите и пациентите са шокирани, започват да търсят причини – първо в себе си, да имат чувство за вина, че не са могли да предотвратят заболяването, чувстват се безпомощни и не знаят дали ще се справят в бъдеще. Именно за това трябва много да се говори, да се обясни спокойно – както от лекарите, така и от всички обществено ангажирани с проблемите на здравеопазването институции – включително и общините“, каза още председателят на ОбС – Плевен.
Програмата на форума продължава до 16.00 ч., когато работната среща ще бъде закрита.