Акценти

Нова сграда за Затвор Плевен сред основните цели на ръководството

Нова сграда за настаняване на 1 000 лишени от свобода да бъде изградена на територията на сега съществуващия затвор в Плевен е един от основните приоритети на ръководството на Плевенския затвор за програмния период до 2020 г. Това беше съобщено на заключителната пресконференция по проекта „Свобода зад решетките”, която се проведе днес в Плевен преди  откриването на Националната конференция „Затвор сред свободата, свобода сред затвора”.

 Друга основна цел е в  Затвор Плевен да бъде разкрито самостоятелно училище на мястото на съществуващия от 2010 г. филиал на училището към затвора в Ловеч.  Ще настояваме и за промени в Закона за образованието, за да могат затворниците да валидират знанията и уменията, които са придобили по време на излежаване на присъдите си.

Ръководството си поставя и задачи за подобряване на енергийната ефективност на сградата на Затвор Плевен, заяви Николай Козов, заместник-началник на Плевенския затвор. Вече е подменена почти изцяло дограмата, предстои подмяна на осветлението с енергоспестяващи LED осветителни тела, има идея за монтиране на фотоволтаични панели.

Тези предложения и всички гледни точки от дискусията по време на националната среща ще бъдат обобщени в препоръки към  Народното събрание, Министерството на правосъдието, Главна дирекция „Излежаване на наказанията” и всички заинтересовани страни, чрез които подкрепата за институциите от системата на местата за лишаване от свобода да продължи, заяви Диляна Георгиева, ръководител на проекта  „Свобода зад решетките”.

По този проект в продължение на една година се работи в Затвор Плевен, като се изследват съществуващите в него добри практики.  Проведени са поредица от обучения за повишаване професионалната подготовка  на служителите на Затвора. Трима от тях са сертифицирани за обучители.  Обучението на плевенските служители на затвора се фокусира върху добри европейски практики на техни колеги, върху ключови документи по правата на човека, върху норми и правила на поведение и работа с лишените от свобода.  Обучение преминаха и лишени от свобода, за да се подпомогне тяхната ресоциализация и подготовката им за живот на свобода след излежаване на присъдата. Разработени са три пограми за работа с лишени от свобода, които са публикувани в издадено по проекта Помагало. Един от позитивните резултати от работата по проекта е създаването на затворнически вестник „Вестник без име”, чието издание е предшествано от сериозна обучителна работа с лишени от свобода. Затворниците издават и диск със свои изпълнения, който днес можеше да бъде закупен на организирания базар с произведения на затворниците.

020затвор проект

В рамките на проекта са проведени работни обменни посещения в други места за лишаване от свобода, с цел да се повиши капацитета на служителите в затвора в Плевен, а също да се изградят и партньорства в последващи инициативи, полезни за реформата в местата за лишаване от свобода, беше подчертано на пресконференцията.

Проектът „Свобода зад решетките” и Националната конференция „Затвор сред свободата, свобода сред затвора” се реализират от Сдружение „Младежки форум 2001“ – Разград, с подкрепата на Норвежки финансов механизъм 2009-2014, чрез Министерството на правосъдието.

Прочетете също:

21 ноември – Ден на християнското семейство

На 21 ноември Християнската църква чества един от най-големите си празници – Въвеждане на Пресвета …