Всяка година на 8-ми март виждаме по улицата мъже с букетчета цветя за любимата, майката, колежката, любовницата, съседката, …
Жените се обличат празнично, усмихват се повече от обикновените дни, планират къде ще прекарат Деня на жената.
Първият Ден на жената е отбелязан на 28 февруари 1909 в САЩ по инициатива на Американската социалистическа партия.
Идеята за създаване на международен ден на жената се появява след бурната индустриализация и икономическа експанзия в началото на 20 век, която поражда протести за подобряване условията на труд.
На 27 август 1910 в Копенхаген се провежда първата международна конференция на жените социалистки, организирана от социалистическия интернационал. По предложение на германската социалистка Клара Цеткин се приема: всяка година в една от първите недели на пролетта да се празнува денят на работничките и на международната им солидарност.
В България Осми март първоначално се отбелязва с беседи в тесен кръг на социалисти през 1911, през 1915 е първото публично честване. Като общобългарски празник Осми март започва да се празнува след 9 септември 1944. Постепенно честването взема особено широки размери и става любим празник на жените от всички възрасти.
В България денят се празнува и като Ден на майката, въпреки че според много българи Благовещение – 25 март, е християнският празник на майката и жената.