52 ученици ще бъдат приети за дуално обучение в ПГМЕТ-Плевен

През новата учебна година в Професионалната гимназия по механоелектротехника в Плевен ще бъдат приети 52 ученици, след завършен 7 и 8 клас, за дуална форма на обучение. Това съобщи на пресконференция днес директорът на професионалната гимназия Росен Хаджиев.

Училището е първото в Северна България, което предлага обучение чрез работа.  През изминалата учебна година те са  стартирали пилотно с една паралелка, а през новата учебна година дуалната форма на обучение ще се прилага вече в три паралелки. Те са по Българо-швейцарската програма „Домино”.  Досега партньори на училището по програмата са три фирми, като през новата учебна година се очаква да се включат още, каза Росен Хаджиев.

„Програма „Домино” е резултат от междуправителствена спогодба между България и Швейцария, като нашата страна е потърсила експертизата на Швейцария. Причината е, че там младежката безработица е едва 3%, докато при нас е 5-6 пъти по-висока”, обясни Полина Златарска, представител на проект „Домино”.  В рамките на проекта работи форум, който през три месеца събира на едно място заинтересовани страни – представители на училища, държава, синдикати, работодателски организации, за да обсъждат проблемите на дуалното обучение в страната. Златарска подчерта, че нуждата от добре подготвени кадри за бизнеса е осъзната, но е рано да се споделят впечатления от този вид обучение, тъй като на практика учениците още не са започнали практиката си във фирмите партньори. Учениците, които са приети за дуална форма на обучение реално започват да ходят на работа в 11 и 12 клас. Тогава те ще получават по 90% от основното трудово възнаграждение за съответното работно място и ще ходят по три дни на работа. В 9 и 10 клас програмата им осигурява по 50 лв. месечна стипендия.

Полина Златарска не скри, че все още има моменти на изясняване, които са свързани и със задължителното осигуряване на наставник на учениците, които ще се обучават във фирмата и заплащането на този труд. Но в страната вече има 16 училища, които прилагат дуалната форма на обучение и това само за една година след старта на програмата.

Сътрудничеството между бизнеса и професионалните гимназии в област Плевен е на много добро ниво и вярвам, че в област Плевен тази форма на обучение ще се затвърди и други професионални гимназии ще се включат в програмата през следващите учебни години, подчерта началникът на РУО – Плевен Албена Тотева. Тя отбеляза още, че почти всички професионални гимназии в областта са в договорни отношения с  фирми за провеждане на производствена практика. Това може да е добра основа за прилагане на дуалното обучение.

 

Прочетете също:

В началото на май пускат Водната каскада и фонтаните

В навечерието на Празника на Плевен – 15 май, Водната каскада и фонтаните в центъра …