Днес се навършват 48 години от началото на строителството на Панорама „Плевенска епопея 1877 г.“, един от емблематичните архитектурни обекти на Плевен. Този монументален проект е осъществен по инициатива на плевенската общност в чест на столетието от важната битка, която решава изхода на Руско-турската освободителна война.
Организацията на строителството започва през 1977 г., под ръководството на младите местни архитекти Пламена Цачева и Иво Петров. Изграждането продължава само 11 месеца, като плевенските жители участват активно с доброволен труд и финансиране. Двама 25-годишни архитекти са създали архитектурния проект, а жителите на Плевен се обединяват в усилията си да превърнат този проект в реалност.
Монументалната сграда на панорамата има цилиндрична форма с диаметър от 40 метра и височина от 20 метра, като се отличава с оригинална пресечена конусна форма, поддържана от четири стилизирани щика. Детайлите на структурата са произведени от местни предприятия, като строителните процеси се извършват под строг контрол за точността на изпълнение.
В края на строителния период, през юли 1977 г., започва монтирането на платното в панорамната зала, което представя историческата Трета атака на Плевен. Изтъкано в Русия, платното с дължина 115 метра и широчина 15 метра се транспортира в специална капсула до Плевен, където е сложено с помощта на разглобяване на покривни панели. Извънредно сложният процес по разгъване и монтиране на платното е извършен под ръководството на руския художник Николай Овечкин.
Изрисуването на панорамата става за период от четири месеца от екип от 11 руски и 2 български художници и изисква близо 5 тона маслени бои. На 10 декември 1977 г., Плевен отбелязва стогодишнината от освобождението си от османско владичество с завършената панорама, която остава символ на историческата и културна памет на града.