Начало / Спорт / 47 шахматисти мериха сили в предпоследния „Млад гросмайстор”

47 шахматисти мериха сили в предпоследния „Млад гросмайстор”

шах
Победителите във възрастови групи до 10, 14 и 16 и шахматният шампион Анатоли Атанасов (вляво) и треньорката Христинка Илиева

Общо 47 шахматисти от Плевен, Червен бряг и Враца взеха участие в четвъртия, предпоследен за тази година, турнир „Млад гросмайстор”, който се провежда от СКШ „Плевен XXI” по програма на клуб „Веселин Топалов” – Варна за популяризиране на тази игра сред децата. Както и досега шахматистите бяха разделени в два турнира, а наградени бяха първенците до 8, 10, 14 и 16 години.

В надпреварата до 8 години взеха участие 17 малчугани. Първи сред тях с пълен актив от 6 точки се класира Кристиян Милев от НУ „Христо Ботев” – Плевен. На втора позиция с 5 точки е Пламен Василев от НУ „Отец Паисий”, а на следващите две места с по 4 точки са съответно Данислав Гърков от ОДЗ №9 и Иван Червенков от СОУ „Иван Вазов” – Плевен.

Във възрастовата група до 10 години взеха участие 15 състезатели. Първенството сред тях с 5 точки зае Михаил Кирков от ГПЧЕ. На второ място с 4 точки е Валентин Митев от НУ „Христо Ботев”, а трети е Стивън Василев от НУ „ Иван Младенов” – Враца, който има същия актив. На четвърта позиция с 3.5 точки е Захари Иванов от плевенското СОУ „Иван Вазов”.

В групата до 12 години победата с 5 точки извоюва Владимир Върбанов от МГ „Гео Милев” – Плевен. Момчето стана и победител в целия турнир, записвайки 5 точки от 6 възможни. На втора позиция с 4 точки е Георги Игнатов от НУ „Софроний Врачански” – Враца, а на следващите две места със същия актив, но отстъпващи по допълнителни показатели, са възпитаниците на плевенската Математическа гимназия – Николай Ненков и Стилиян Нановски.

При най-големите – до 16 години първите четирима натрупаха по 4.5 точки и бяха подредени по допълнителни показатели. Първа е Никол Илиева от МГ. На второ място е Давид Цветанов от ОУ „Йордан Йовков”, трети е Костадин Вачев от СОУ „Д-р Петър Берон” – Червен бряг”, а четвърта е Гергана Димитрова от МГ „Гео Милев” – Плевен.

Наградите на класираните до четвърто място, които получават и най-много точки за генералното класиране и участие н Националния турнир „Млад гросмайстор” който ще се проведе в Трявна, връчи Държавния шампион до 18 години за 2013 година и участник на Световното първенство в Обединени арабски емирства, както и многократен медалист от различни надпревари по шах – Анатоли Атанасов. Всички участници получиха грамоти, а четиримата най-добри – и шахматна литература, издадена със средства от проекта „Надеждите на България”, спечелен от СКШ „Веселин Топалов” – Варна.

Последният „Млад гросмайстор”, домакин на който ще е Плевен, ще се проведе на 22 и 23 март, научихме от треньорката и организатор на надпреварата – м.с. Христинка Илиева.