На 20 април през 1984 година българският алпинист и планинар Христо Проданов покорява връх Еверест.
Проданов е роден на 24 февруари 1943 г. в гр. Карлово. Едва 14-годишен предприема първия си дълъг преход през връх „Ботев“. Още тийнейджър, Христо обикаля цяла България, докато не остава планина и връх, през който да не е оставил следите си. Така през 1962 г. родината няма какво вече да му предложи и той прекосява границата.
Следват няколко седемхилядници – „Ленин“, „Ношак“, „Комунизъм“, „Корженевска“. Те обаче са нищо в сравнение с постижението на Христо от 30 април 1981г. В 13:45 часа той стъпва на четвъртия по височина връх в света – „Лхотце“ (8 516 м). Тогава става първият българин, изкачил осемхилядник. Мечтата на Христо обаче е друга. Когато се изкачва на „Лхотце“, той е само на ръка разстояние от Покрива на света – Еверест.
Изминават три години, през които Христо има само една мисъл, само една мечта – да остави следа на най-високият връх на планетата. Така на 20 април 1984 г. българинът започва поход, който ще го превърне в легенда. В 5:45 часа сутринта, Христо тръгва заедно с шерпа Ринджи по най-трудния маршрут към Еверест и без кислород. През онзи ден се случват поредица от събития, които ще се окажат съдбоносни за него.
Христо и Ринджи са вече на 8200 метра височина, но пред тях стои 90-метрова отвесна скала. Българинът се изкачва без проблем, но шерпът не успява. Това вероятно е повратният момент, който ще коства на Проданов прекалено много. Той твърде дълго се опитва да помогне на Ринджи да се изкачи и губи много сили и енергия в опитите си, преди да се реши да продължи сам.
В 18:15 часа по радиостанцията се чува гласа на Христо Проданов – той е на върха. Първият българин, изкачил Еверест, и четвъртият в света, който успява да го направи сам Той изкачва Еверест през април, при нечовешки условия, по най-трудния и жесток маршрут, сам и без кислород.
Там остава 33 минути, прекалено дълго – вече е тъмно. Решава да се върне по същия опасен маршрут и то по собствените си стъпки – нещо, което никой друг алпинист не е правил. По пътя надолу силна буря принуждава Христо да чака на открито на 8700 м височина без спален чувал, храна и вода. Температурата е -42 градуса, а мястото се нарича “Зоната на смъртта”. Сигналните ракети в пистолета му се оказват негодни. Следват три драматични денонощия, през които цяла България трепери и се надява българинът да е жив.
Започва спасителна операция – всички, които се намират близо до Еверест, се отправят към върха. На 22 април 1984 г. в 19:45 часа по радиостанцията гласът на Христо Проданов се чува за последно. Той остава да спи завинаги под върха, в прегръдката на бялата смърт.