На 27 август 1895 г., по инициатива на писателя Алеко Константинов – Щастливеца, 300 души се изкачват от София до Черни връх.Тази дата е приета за рождена на българския организиран туризъм. Фразата на Щастливеца „Опознай родината, за да я обикнеш“ става девиз на българските туристи.
Този поход поставя началото и на днешния Български туристически съюз.
През 1901 г. в района на Драгалевския манастир „Света Богородица Витошка“ е поставена и първата туристическа маркировка в страната, указваща пътя към Черни връх.
На Витоша започват и първите прояви на алпинизма и ски спорта. В района на Комините се провеждат първите скални изкачвания на софиянци. Карането на ски започва през далечната 1915 г., в района под Черни връх, а през 1918 г. се създава и първата ски група при софийския клон „Витоша“ на Юношеския туристически съюз. За начална дата на планинското спасяване се счита 24 декември 1923 г., когато най-добрите туристи от ТД „Алеко Константинов“ създават специална група. През декември 1933 г. се създава и Планинската спасителна служба, чиито първи пунктове се разполагат във витошките хижи. Основна заслуга за изграждането на първите хижи и заслони в страната имат Българският туристически съюз и Юношеският туристически съюз.
Сред инициативите на БТС е Движение „100 национални туристически обекта”, водещо началото си от 1966 г. От 1 януари 2005 г. БТС стартира Движението „Покорител на десетте планински първенци“
Официалният празник на организацията се чества в последната неделя на август.