По предварителен дневен ред от 25 точки ще заседава в четвъртък Общински съвет – Плевен. Като първа точка в дневния ред е обсъждане на предложение за Общинска стратегия за подкрепа на личностно развитие на децата и учениците в Община Плевен /2017-2018/. Стратегията е разработена в изпълнение на изисквания в Закона за предучилищното и училищното образование /ЗПУО/ и Наредбата за приобщаващото образование. В основата на документа е Анализ на Община Плевен за потребностите от подкрепа по ЗПУО, приет от местния парламент през ноември 2016 г. и Областна стратегия за подкрепа за личностно развитие на децата и учениците /2017-2020/, приета на заседание на Областния съвет за развитие през март тази година. В предложението се посочва, че за изпълнение на Общинска стратегия за подкрепа на личностно развитие на децата и учениците в Община Плевен ежегодно до 30 април Общинският съвет, по предложение на кмета и след съгласуване с Регионалното управление на образованието, ще приема Годишен план за изпълнение на дейностите за подкрепа на личностно развитие. Предложението за Плана е точка втора в дневния ред на заседанието.
На предстоящата сесия ще бъде представен отчет за изпълнение на Плана за развитие на социалните услуги в Община Плевен за 2016 г. и обсъден такъв за 2018-та. В Плана за 2018 г. са изброени наличните социални услуги в общината към 1 януари 2017 г., техният капацитет и брой потребители, посочени са и необходими средства за текущата им издръжка.
Съветниците ще се запознаят и с Годишния доклад за изпълнение на Годишната програма за развитие на читалищната дейност в Община Плевен през 2016 г. Докладът съдържа обобщена информация на база на представени годишни отчети от всички читалища в общината. От документа става ясно, че библиотечният фонд на читалищата е от общо 496 831 единици, читателските посещения за годината са 68 600, а заетите библиотечни документи – 120 500. Обучителната дейност на плевенските читалище се е осъществявала основно чрез школи, ансамбли, клубове и състави в различни направления. Част от читалищата са работили и по проекти през годината. От приложената към доклада справка за получената и усвоена субсидия за 2016 г. е видно, че от 35 плевенски читалища 33 и РЕКИЦ „Читалища“ са получили субсидия в размер на 748 160 лв. – 722 160 лв. от стандарт за издръжка за делегираните от държавата дейност и 26 000 лв. дофинансиране от Общината. Две от читалищата – НЧ „Тракия – 2013“ и НЧ „Култура – 2014“, не са получавали никаква субсидия през годината.
На сесията през април Общински съвет – Плевен ще обсъди годишните отчети и баланси за 2016 г. на търговските дружества с общинско участие. Ще бъде определен размер на дивидента, дължим на община Плевен от търговските дружества за 2016 г. и направен избор на експерт-счетоводители за заверка на годишния финансов отчет на дружествата за 2017 година. Част от дневния ред са още предложения за освобождаване на член на Съвета на директорите на „Мизия” 2000” АД и за увеличаване капитала на общинското дружество „Тибор” чрез непарична вноска.
Съветниците ще разгледат предложение и за определяне на места за разполагане на скулптурите от Международния симпозиум по скулптура „Плевен 2017”. Във връзка с провеждането на Симпозиума е назначена общинска комисия, която да определи 5 места в градска среда за разполагане на скулптурите от международния форум. Комисията е изготвила протокол, който е внесен в Експертния съвет на Общината за становище. Към предложението за сесията са приложени четири схеми за разполагане на монументално-декоративните елементи.
На 27 април Общински съвет – Плевен предстои да вземе решения и по редица предложения, касаещи общински недвижими имоти.