„Преследването на щастието е фундаментална човешка цел”, това е записано в резолюцията, приета с консенсус в ООН, с която от 2013 г. 20 март е определен за Ден на щастието.
Резолюцията призовава държавите-членки да отбелязват Международния ден на щастието по подобаващ начин, включително посредством образователни и рекламни кампании.
Щастието е въпрос на гледна точка. Затова, колкото повече се усмихваме и се радваме на света около нас, толкова повече ни изпълва чувството на хармония и щастие.
За съжаление българите са повече склонни да се вторачват в грозното в живота и това нарежда страната ни сред страните с най-нещастно население.
Ето как можем сами да си помогнем да не попадаме в класацията на нещастливите:
– Погледнете към небето. Чуйте песните на птиците. Усетете вятъра по кожата си. Именно тези моменти ще ви накарат да се почувствате живи.
– Усмихнете се. Усмивката кара хората около вас да се чувстват спокойни. Ако добавите и един комплимент към добро си настроение, ще печелите симпатиите на всеки, когото срещнете.
– Помогнете на някого. Дори с малък жест.
– Разхождайте се. Разходките из града или в парка след работен ден ще ви заредят с енергия и ще успокоят съзнанието ви.
– Правете си малки подаръци. Хубава чаша кафе, вкусна закуска, хубава музика, успокояваща баня. Правете всеки ден по нещо за себе си.
– Не яжте бързо, наслаждавайте се на храната.
– Виждайте се с хора, които ви карат да се чувствате добре.
– Когато не можете да промените нещо, се опитайте просто да свикнете с него.
– Когато имате нужда от помощ, не се притеснявайте да поискате
– Сами намерете какво ви кара да се чувствате щастливи. Не е нужно да е нещо голямо или нещо, което отговаря на обществените норми. Важното е да ви кара да се чувствате добре.
Научете се да бъдете щастливи, тогава ще знаете как да направите щастливи децата и внуците си!