15 ученици от социално слаби семейства от община Плевен ще получат подкрепа да продължат образованието си след 8 клас по програма „Равен шанс – достъп до средно образонаие”, по която за втора година работи Сдружение „Плевенски обществен фонд – Читалища”. През миналата учебна година подкрепа са получили 10 ученици, предимно момчета, от селища близки до Плевен.
Програмата предвижда осигуряване на карта за транспорт и при необходимост покриване на разходи за общежитие, за да могат младежите да продължат образованието си в професионални училища в Плевен. „Когато изследвахме потребностите на младежите от малките населени места, установихме, че основният им проблем, за да не продължат образованието си, след като завършат 8 клас, е липсата на достатъчно средства да пътуват до Плевен или да си наемат квартира. Затова решихме да им помогнем да преодолеят този основен проблем, обясни Даниела Димитрова, изп.-директор на СПОФ „Читалища”.
С помощта на финансиращата организация Фондация „Тръст за социална алтернатива” са осигурени месечни карти за пътуване на избраните ученици, закупени са учебници, платено е общежитие, а на едно от момчетата дори купуват маратонки, за да има с какво да ходи на училище.
Екипът, ангажиран по програмата, работи доброволно, без възнаграждение. „Това е една благотворителна програма, която има за цел да подпомогне онези младежи, които наистина искат да учат”, изтъкна Даниела Димитрова. Затова и не се дават пари в брой на семействата и това е причина родителите на две от одобрените деца да се откажат от подпомагането.
Екипът на Фонд „Читалища” има ангажимент да упражнява мониторинг върху образователния процес на подпомогнатите деца, да следи да нямат отсъствия и да постигат един среден успех. Тази информация се взема ежемесечно от директора на съответното училище и от класните ръководели.
По време на този тестов период екипът се сблъсква и с други нужди на младежите – трудна адаптация в големия град. „Затова от тази година въвеждаме нова дейност към програмата и ще осигурим психологични тренинги за младежите, за да подпомогнем процеса им на адаптация”, обясни Димитрова.
За да не създадат култура на потребители у подпомаганите младежи, от тази година те ще бъдат обучаване в доброволчество и ще бъдат включени в доброволческите дейности на фонд „Читалища”, а и на други НПО.
До 15 юли тази година ще се приемат документите за кандидатстване за подпомагане през следващата учебна година. С предимство са учениците, които миналата година са били включени в програмата. Всички те са завършили успешно обучението си и желаят да продължат образованието си. Необходимите документи се изпращат на адрес: Плевен, пл. „Възраждане”1, офис 311, тел. За повече информация 064 83 65 58.