Днес българското военно разузнаване отбелязва 110 години от създаването си. На 12 януари 1908 г., осем месеца преди обявяването на независимостта на България, влиза в сила Указ № 190 на княз Фердинанд, с който Информационното бюро към Оперативното отделение на Щаба на армията се трансформира в Разузнавателна секция. Секцията е първият специализиран орган за ръководство и водене на военното разузнаване в България. Формирането на военното разузнаване е знаменателно събитие в историята на въоръжените сили на България, продиктувано от необходимостта да се защити териториалната цялост на възстановената българска държава на фона на нестабилната обстановка на Балканите.
През 1940 г. Разузнавателната секция е реорганизирана в самостоятелен Разузнавателен отдел на Щаба на войската, а през 1947 г. – в Разузнавателен отдел на Генералния щаб (РО – ГЩ). От март 1950 г. РО – ГЩ е Разузнавателно управление на Генералния щаб (РУ – ГЩ). С министерска заповед № ОХ-49 от 11.02.1997 г. 12 януари е обявена за официален празник на българското военно разузнаване. През 1999 г. се създава Главна дирекция „Военна информация“ в Министерството на отбраната, а в ГЩ се формира Разузнавателно управление. От 1 януари 2000 г. главната дирекция се трансформира в служба „Военна информация“, пряко подчинена на министъра на отбраната.
Днес Службата има важно значение в архитектурата на системата за национална сигурност и отбрана на Република България, има изключително важно място в разузнавателната общност на НАТО и ЕС, и е желан партньор за водещите разузнавателни агенции.