В Математическа гимназия „Гео Милев” в Плевен беше последното, петнадесето по ред представяне на резултатите от проекта „Ние опознаваме биоразнообразието” на Сдружение „Регионален Бизнес център Плевен”. Калояна Бешева, ученичка в 11 клас с профил биология от Математическата гимназия представи много емоционално пред своите ученици дейностите по проекта и постигнатите резултати.
Тя сподели, че случайно се е включила в проекта и не е очаквала да й бъде толкова интересно. „В началото не знаех в какво съм се записала, но с всеки ден ми ставаше все по-интересно и по-интересно”, разказа момичето. Много ценен опит за нея е първото й обучението онлайн. Безспорен фаворит са уроците по макрофотография и тези сред природата както заради самото излизане от обичайната градска среда, така и заради интересните разкази на експертите. Чрез снимки и увлекателния си разказ Калояна предаде преживяното по време на уроците на открито и не пропусна да отбележи създадените много нови познанства с хора, които имат нейните интереси.
Тя е убедена, че материалите, които са подготвили по време на проекта – видеофилм и карта на биоразнообразието в регион Плевен, ще са интересни и полезни на нейните съученици.
Много се радвам, че се включих в този проект и с удоволствие бих работила и по други подобни, каза в заключение Калояна.
Общо 15 училища от област Плевен се включиха в реализирането на проекта „Ние опознаваме биоразнообразието”. Беше сформирана младежка неформална група от ученици от СОУ „Евлоги Георгиев” Тръстеник; СОУ „Димчо Дебелянов” Белене; ОУ „Максим Горки” Левски; СОУ „Крум Попов” Левски; ДФСГ „Интелект” Плевен; ПГЗ „Стефан Цанов” Кнежа; ТГ „Васил Е. Априлов” Червен Бряг; ПГСС „Проф. Иван Иванов” Долни Дъбник; ПГ по Механоелектротехника Плевен; СОУ „Асен Златаров” Гиген; СОУ „Христо Смирненски” Гулянци; ПГ по Туризъм „Алеко Константинов” Плевен; ПГХВТ „Луи Пастьор” Плевен, МГ „Гео Милев“ – Плевен.
Проектът „Ние опознаваме биоразнообразието” се изпълнява от Сдружение „Регионален Бизнес център Плевен” и е финансиран по тематична област „Устойчиво развитие и опазване на околната среда”и приоритет „ Повишаване приноса на НПО за устойчиво развитие”. Финансиран е в рамките на „Програма за подкрепа на НПО в България”, по Финансовия механизъм на Европейското Икономическо Пространство 2009-2014 г. от страните донори – Исландия, Лихтенщайн, Норвегия.