На 8 януари 2016 г. се навършиха 100 години от рождението на Любен Дунчев – библиотекар, краевед, общественик, един достоен плевенчанин, дал много за културния живот на родния си край.
Роден е в Плевен в семейството на Александър Дунчев – виден деец на Българската работническа социалдемократическа партия (тесни социалисти), помощник-кмет на Първата плевенска комуна. През 1940 г. завършва Софийския държавен университет, специалност френска филология. Един от създателите на студентското есперантско движение. След завършване на висшето си образование работи като учител в смолянското село Левочево. Заради антифашистката си дейност е изпратен в концлагера Еникьой. През 1947 г. започва работа в читалище „Съгласие” като негов секретар.
На 1 юли 1954 г. е основана Окръжна библиотека – Плевен, а Любен Дунчев е назначен за неин пръв директор. На страниците на сп. „Библиотекар” той си спомня: „ Първият директор на Плевенската библиотека (наричаха я още методическа, държавна, дори уникална) встъпи в длъжност, отначало подпомаган от една библиотекарка и една методистка – и двете без каквато и да е дотогава библиотечна практика. Всъщност този малоброен екип стана сърцевината на бъдещата дейност. У него нямаше предубеждения, беше податлив на новости, бе склонен към самостоятелно мислене. Пред мен все по-настойчиво се изправяше въпросът за характера и съдържанието в дейността на новата библиотека. Окръжната библиотека трябваше да се разграничи от останалите библиотеки, да добие свой, неповторим облик”.
Любен Дунчев поема ръководството на Библиотеката с разбирането, че ще управлява институт, коренно различен от съществуващите читалищни библиотеки. Той е инициатор и реализатор на ред нововъведения в библиотечната практика. Още през 1955 г. поставя началото на краеведската дейност в библиотеката – една уникална по своето съдържание дейност. Любен Дунчев е един от първите теоретици на библиотечното краезнание в България и един от основателите на краеведско обединение „Мизия”. През 1959 г. под негово ръководство , за пръв път в България, се въвежда свободен достъп до книжните фондове. Същата година се поставя началото и на диференцираното обслужване на читателите. Плевенската библиотека е първата българска библиотека, която открива Кабинет за техническа литература и библиографска информация. През 1960 г. е открит първият в България Център за техническа информация при Окръжната библиотека и Научно-техническите съюзи, като е създаден съвет от специалисти към Центъра. Първите летни читални в България също са открити в Плевенската библиотека.
Любен Дунчев е автор и съставител на редица книги, библиографски указатели и изследвания. Множество негови публикации в областта на библиотечното дело, културата, философията, историята и журналистиката са намерили място в периодичния печат.
След 1966 г., когато се пенсионира, Любен Дунчев продължава да работи върху културната история на Плевен и края. Умира през 1998 г., на 82 години, в родния си град.
През 1996 г. , по повод 80-годишнината на първия си директор Библиотека „Хр. Смирненски” състави и издаде библиографски указател за Любен Дунчев.
Милена Арсова – Димова, библиограф в Регионална библиотека – Плевен