Акценти

1 375 евро за каузата на БАЛИЗ – Плевен събра благотворителният Балкански ултрамаратон

maraton5

1 375 евро за каузата на Сдружение „Българска асоциалия на лица с интелектуални затруднения“ – Плевен (БАЛИЗ) събра благотворителният Балкански ултрамаратон, информираха от неправителствената организация. Това е каузата с най-много събрани средства в сравнение с останалите 5 български инициативи, за които набираше пари маратонът. Миналата година инициативата е осигурила 350 евро за плевенската организация.

Набирането на средства ще продължи до края на ноември. Подписването на договора за получаване им между БАЛИЗ – Плевен и Фондация „Помощ за благотворителността в България“ ще стане в началото на декември, а преводът на средствата ще е около февруари 2014, пресмята Габриела Аспарухова от БАЛИЗ. Парите ще бъдат използвани за хипо- и водна терапия и лечебна физкултура на децата на Сдружението.

Повече от 32 000 лева за социални каузи събра досега благотворителният ултрамаратон. Очаква се даренията да достигнат 60 000 лева. Второто издание на маратона се състоя от 1 до 11 ноември, като участниците изминаха 1 048 км от Букурещ до София и обратно – 636 км колоездене (160 км средно дневно) и 412 км бягане (59 км средно дневно). Парите са за 18 социално ориентирани каузи – 6 в България и 12 в Румъния. Сайтът www.1000balkan.com и дарителските сметки ще останат отворени до края на ноември, а банките Уникредит в България и Румъния ще удвоят даренията, направени от  техни служители.

Организатори на ултрамаратона са съпрузите Станислав Георгиев и Станимира Георгиева. Фондация „Помощ за благотворителността в България“(ФПББ) e българският партньор на инициативата. Спортни партньори са Спортен клуб „Бегач“ в България, Ro Club Marathon и Elite Running в Румъния.

Само досега набраните средства са с 43% повече от миналата година като сума и с 30% повече като брой дарения, като тези числа ще нарастват до края на кампанията. Делът на българските дарения е 22%, като ръстът им е 23% спрямо миналата година, информират организаторите на инициативата.

В маратона участваха близо 100 души в различни отсечки от маршрута и на различни дистанции. Двама маратонци успяха да изминат целия маршрут. Единият е Станислав Георгиев  – създател на ултрамаратона и член на Управителния съвет на ФПББ. Другият е студентът в Брашов Флорин Настасе, един от най-добрите ултрамаратонци на Румъния. След неуспешен опит да измине цялото разстояние миналата година, този път той успя. Лауренциу Софрон премина 985 километра, но тежки травми го принудиха да напусне малко преди финала.

Почти всички участници поставиха лични рекорди за най-дълго пробягано разстояние. Постиженията им са пример, че преминаването отвъд физическите и личните граници е възможно, както пресичането на географските и политическите граници. Голямото приключение ще остане незабравимо и за близки и колеги, подкрепящите маратонците, и за хората, които следяха събитието в социалните мрежи.

По пътя маратонците засадиха 10 дървета, които са “жива вкаменелост” – гинко билоба и метасеквоя. За целта бяха избрани публични места, които се намират в начална или крайна точка на маршрута за деня. Това са уникални и критично застрашени дървесни видове, съществуващи от милиони години  – метафора на вечността на живота и екологичното съзнание, добавят още организаторите на маратона.

Прочетете също:

Със значим научен форум Медицински университет – Плевен отбелязва 50-годишен юбилей

В периода 1-3 ноември 2024 г. академичната общност на Медицински университет – Плевен, провежда най-значимия …