Денят на признателност и почит към жертвите на комунистическия режим се чества на 1 февруари след решение на Министерски съвет от 2011 г. Предложението е на президентите на България Желю Желев (1990-1997) и Петър Стоянов (1997-2002). В писмото си до премиера Бойко Борисов двамата посочват, че „Денят на национална памет ще почита жертвите, но също така ще ни дава опорна точка за по-вярно разбиране на събитията от близкото минало, без което е невъзможно да вървим напред като свободна, демократична и достойна европейска страна”.
Датата не е избрана случайно, тъй като в нощта на 1 срещу 2 февруари 1945 г. е изпълнена смъртната присъда, издадена от Първи състав на Народния съд срещу регентите Принц Кирил Преславски Сакскобургготски, Богдан Филов – министър-председател и ген. Никола Михов., както и срещу 67 депутати, министри, генерали и полковници. Присъдите са изпълнени на същия ден. Много от близките на подсъдимите са изселени преди или по време на процеса. Според доклад на Държавна сигурност за девет месеца в страната са изселени 28 131 души и хиляди са убити.
На този ден в Плевен се организира поклонение пред паметника на жертвите на тоталитарния режим в градинката пред жп гарата.