Регионалният съвет на К Н С Б – Плевен отчете дейността си за 2013 г. на провелата се в началото на седмицата в Плевен среща на областните структури на КНСБ. Това е поводът за разговора ни с лидера на КНСБ – Плевен Янчо Андонов.
– Г-н Андонов, какво е състоянието на синдикалните организации предвид усложнената обстановка в стопанския сектор?
– През изминалата година като приоритет в дейността на КНСБ – Плевен беше поставен проблемът за привличане и организиране на нови членове. Въпреки положените усилия, остана трайната тенденция за намаляване броя на синдикалните членове. Към края на 2013 г. регистрираните ни синдикални членове в областта са 9 790, обединени в 271 синдикални организации. За сравнение броят на членовете ни през 2008 г. е бил 13 962. Като за това намаление има редица неблагоприятни външни фактори – приватизация, преструктуриране, повишаване равнището на безработица, натиск от страна на работодатели.
В същото време искам да подчертая, че въпреки тези негативни тенденции, имаме новосъздадени 12 синдикални организации със 131 членове. Като в област Плевен КНСБ обхваща 81.15 % от организираните в синдикати работници и служители. За пример ще посоча само КТ „Подкрепа”, които имат 77 синдикални организации в региона.
– Във всички ли общини от региона имате изградени синдикални съвети?
– От 11-те общини на Плевенска област имаме Общински синдикални съвети на КНСБ в четири – Плевен, Гулянци, Червен бряг и Левски. Но работим активно с всички синдикални организации в Плевенска област, като там, където нямаме изградени общински синдикални съвети, контакти се осъществяват с конкретни посещения в общините и организациите.
– Г-н Андонов, какви нарушения регистрирате най-често при проверките ви във фирми в региона?
– През изминалата година сме подали 14 сигнала в Дирекция „Инспекция по труда” и заедно с колегите от инспекцията сме извършили 10 проверки. А експерти на Регионалния съвет на КНСБ са посетили 11 фирми по сигнали за нарушения.
Най-често констатираните нарушения са работа без трудови договори, забавяне на изплащането на заплати с месеци, осигуряване върху минимална заплата. За съжаление все още се натъкваме на груби нарушения на човешките права , включително и физическо насилие. Масово се практикува работа по 10-12 часа, без седмична почивка и отпуски . В редица фирми тотално се погазва конституционното право на работа в безопасни условия на труд.
– Като лакмус на дейността си вие приемате състоянието на колективното договаряне. Какво показват цифрите в края на 2013 г.?
– От всичките ни 271 синдикални организации в 124 има действащи Колективни трудови договори. В 136 ползват браншови КТД, а в пет от синдикалните ни организации в момента се водят преговори за слключване на КТД. Като само в шест от синдикалните ни организации няма сключен КТД.