На 6 декември църквата почита Свети Николай Мирликийски, неречен Чудотворец. Легендата разказва как по време на страшна буря Николай Мирликийски спасил с молитви моряците на кораба, когато пътувал към Божи гроб. Друга легенда твърди, че спасил моряците, като запушил пробойна в корпуса на кораба с шаран. Така светецът остава прочут със своите морски чудотворства при спасяването на кораби и моряци от крушение.
В България почитат Свети Никола като покровител на рибарите и мореплавателите и като господар на необятната водна шир – океаните, моретата, реките и езерата. Според народните вярвания светецът предизвиква морските бури и урагани. Когато е сърдит, той дава воля на ветровете, разлюлява морето и потопява корабите. Затова поверието е на Никулден да не се излиза в морето, за да се умилостиви и уважи светеца-покровител.
За свой покровител го приемат също банкерите и търговците.
На Никулден на трапезата задължително се слага риба. Обикновено се приготвя пълнен шаран, тъй като според поверието шаранът е “слуга” на св. Никола. Най-често шаранът се пълни с ориз, булгур, орехи, лук и стафиди, увива се и се пече в тесто. Така приготвеното празнично блюдо е известно като “рибник”.
Народната традиция повелява обредният рибник и хлябовете да се освещават в църква или в къщи, а късове от тях се раздават на съседите. По-голямата част от рибника и хлябовете задължително се изяжда на семейната вечеря. Трапезата на Никулден не се вдига през целия ден и е на разположение на гостите. В деня на свети Никола на трапезата освен рибник и обредни хлябове, трябва да има и постни ястия: варена царевица, жито, постни сърми, чушки, боб.
На Никулден се правят предсказания за времето и бъдещата реколта. Ако на Никулден се появи скреж, това е добре за зърнените култури. Известна е поговорката: „Днес му е денят, утре му е снегът“.
Свети Никола е покровител не само на тези, които са кръстени на името му. Той се смята за покровител на семейството и рода, пазител на дома, имота и стоката. Той е личен и семеен покровител, на който се урежда семейно родов празник, наричан служба, молитва, черква.
Днес имен ден празнуват: Никола, Николай, Николина, Николета, Ненка, Нина, Нино, Кольо.
За храмовия празник на най-старата църква в Плевен – „Свети Николай“, днес ще се раздават за здраве рибен курбан, жито и питка.