На заключителна пресконференция днес бяха представени резултатите по проект „Ние опознаваме биоразнообразието”, по който Сдружение „Регионален бизнес център Плевен” работи от месец декември 2014 г. Ръководителят на проекта – Царин Аспарухов, изпълнителен директор на РБЦ – Плевен, благодари на ръководствата на Регионалния инспекторат по образованието и Регионалния исторически музей за оказаната подкрепа при реализирането на проекта. Специални благодарности той изказа на директорите на 15-те училища от облас Плевен, от които е формирана неформалната група от 22 младежи, участвали в проектните дейности. Той подчерта, че интересът към проекта е бил много голям и заявките за участие са били в пъти повече от предвидения брой участници. В неформалната младежка група има участници от почти всички общини на област Плевен – Левски, Червен бряг, Долна Митрополия, Белене, Гулянци, Долни Дъбник, Кнежа и Плевен.
Царин Аспарухов обяви, че са внесли предложение за удължаване на проекта в рамките на програмата за по-цялостното му развитие.
Надяваме се проектът да продължи, защото интересът на младите хора към работата на терен и обученията е много голям и желаещите да се включат се увеличава, сподели Румянка Бонева от Регионалния исторически музей в Плевен, която заедно с доц. д-р Иван Райчев (за съжаление той вече не е сред нас) провеждат открити уроци по екология и биоразнообразие.
Детайлна презентация на дейностите по проекта направи единадесетокласничката Калояна Бешева. В началото на проекта младежите са преминали онлайн обучение по екология, с акцент върху биоразнообразеието на Плевенска оббаст и по макрофотография. Калояна сподели, че за първи път има възможност за такъв тип обучение и е впечатлена от иновативната платформа за дистанционно обучение, с възможност за лекции с преподавател на живо в реално време. Това даде възможност на младежите от различни населени места да участват пълноценно в обучението, подчерта Калояна. Дистанционното обучение обаче лишава младите хора от пряк контакт един с друг, затова последвалите срещи дискусии в Регионалния музей са чудесен повод за създаване на нови приятелства. При първата ни среща се чувствахме малко неловко, но благодарение на нашите лектори бързо се опознахме и разчупихме ледовете, с усмивка сподели Калояна. Сега тя и другите участници в проекта са щастливи с много нови приятелства и с много нови знания.
След теоретичните занимания за запознаване с интересни факти в сферата на биоразнообразието и опазването на околната среда учениците се включват в три урока на открито. Те са проведени в каньона на река Чернелка, в природен парк „Персина” и край Биволарското блато, наричано още Коридорите. По време на тези открити уроци имахме възможност да работим с професионални фотоапарати под ръководството на опитни фотографи, разказа Калояна. С професионалните си напътствия подпомагат работата на младежите фотографите Димитър Йорданов, венелин Кръстев и Георги Енчев. Младежите правят множество снимки, а с най-добрите от тях организират изложба под наслов „Ние опознаваме биоразнообразието”. Тя е представена в Левски, Червен бряг и Плевен. В момента изложбата е експонирана в Регионалния исторически музей в Плевен.
С помощта на експертите по флора и фауна младежите са изготвили карта на биоразнообразието в Плевенска област. Тя е изготвена и в електронен вариант, който е достъпен на сайта на проекта. 1 500 броя от тази карта са предоставени в училищата в региона, общини, туроператорски фирми и други институции.
В рамките на проекта е заснет видеофилм за биоразнообразието, природните забележителности и защитени територии в област Плевен. Той беше прожектиран на заключителната пресконференция.
Подобни представяния на резултатите от проекта са направени в 14 училища, чиито ученици участват в младежката неформална група. В тези представяния се включват над 700 младежи от областта.