С празнично шествие в Плевен започна тържественият ритуал по повод 24 май – Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост. В 10.30 часа три основни лъча тръгнаха към барелефа на светите братя Кирил и Методий, който се намира в началото на едноименната улица зад Община Плевен.
Основният лъч, предвождан от свещеници от плевенски храмове, митрополит Игнатий и ръководството на Община Плевен тръгне от площад “Стефан Стамболов” при ДКТ „Ив. Радоев”. Свещениците носеха голяма икона на светите братя Кирил и Методий, а за празничната атмосфера се погрижи Общинският духов оркестър, който зададе тон на шествието. Полицаи спряха автомобилния поток, за да може всички да се придвижат безпрепятствено до барелефа на светите братя.
В основният лъч се включиха преподаватели и ученици от СОУ„Стоян Заимов”, СОУ „П. Яворов”, СОУ „Анастасия Димитрова”, ОУ „Д-р Петър Берон”, ОУ „Н.Й.Вапцаров”, НУ „Отец Паисий”, НУ „Единство”, МГ „Гео Милев”, НУ „Христо Ботев” , ЦДГ от № 1 до 20, ОДЗ от №1 до19 и ЦДГ, ОДЗ и учебни заведения от селищата на Община Плевен.
До прогимназия „Цветан Спасов” към шествието се присъедини вторият лъч с ученици от ГПЧЕ, СОУ„Иван Вазов”, ОУ” Йордан Йовков”, ОУ „Васил Левски”, ОУ „Лазар Станев”, професионалните гимназии и Обслужващите звена в системата на народната просвета – УСШ, ОСО, ЦРД, МУЦТПО, ЦУТНТ.
Третият лъч с участници от Медицинския университет, ДФСГ „Интелект”, СОУ „Христо Смирненски”, НУ „Патриарх Евтимий” и Национално училище по изкуствата „Панайот Пипков” тръгна от висшето училище и достигна до мястото на събитието.
Пред барелефа на светите братя свещениците отслужиха молебен за здраве и благословиха всички присъстващи и дейците на културата. Децата от хор „Звъника” с ръководител Ваня Делийска изпяха „Родна реч”, след което кметът на града проф. Димитър Стойков приветства множество със светлия празник.
„Още през 9-ти век солунските братя създадоха свещените знаци, чиято родина стана България и ги дариха на цялото славянство. Делото на първоучителите и техните следовници изгради силна и достойна българска нация, съхрани идентичността, традициите и вярата на народа ни през страшното петвековно робство. Затова 24 май, Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост е празник обичан и почитан като ден на национална гордост и самочувствие, празник на духовната щедрост. Каква по-голяма гордост и заслужено самочувствие, признание и почит, какъв по-достоен образ пред света? Поклон пред светлото дело на светите братя Кирил и Методий и техните следовници. Да пребъде българското слово и българските писмена! Вечно да е жив неповторимият български дух!”, посочи в словото си той.
Приветствие към присъстващите поднесе и областният управител Илиян Йончев. „На днешния ден ние почитаме делото на светите братя Кирил и Методий. Те дават на страната ни това просвещение и знание, което по-късно ще ни превърне в доминиращ фактор на Балканите и в Европа не само във военно, но и в културно отношение. Стотици години по-късно 252 милиона души още използват азбуката, чието начало е поставено от славянските първоучители. Всяка година на 24 май звучи песента на Стоян Михайловски и Панайот Пипков, превърнала се в химн на празника и на родното ни училище. И всеки от нас си спомня с благодарност своите учители”, заяви Йончев.
Пред барелефа на Кирил и Методий бяха поднесени много венци и цветя от името на политици, народни представители, обществени и патриотични организации, учебни заведения, културни дейци, общественици и граждани.