С поредица от инициативи плевенско сдружение ще отбележи Деня за безопасен интернет

ден за безопасен интернет

За 12-и път тази година на 10 февруари ще се отбележи международният Ден за безопасен интернет с различни събития и инициативи в училища, библиотеки и други организации под мотото „Заедно за по-добър интернет“. В Плевен Сдружение „Учебна работилница Европа” от днес до 27 февруари ще проведе поредица от инициативи в Професионалната гимназия по ресторантьорство, търговия и обслужване и Професионалната гимназия по туризъм. Предвидени са ролеви игри по темата под формата на съдебни процеси и срещи с родители.. Ще бъдат дискутирани и правни въпроси, свързани с безопасния интернет, със съдействието на експерти от съдебната система, научихме от Пенка Спасова, председател на УС на Сдружението.

Сдружение „Учебна работилница Европа” от края на 2013 г. работи по два проекта, свързани с кибертормоза. Единият е „Кибертормоз – внимавай!”, който е за обучение на преподаватели (CybMobb) по Програма Учене през целия живот, подпрограма: Коменски, мултилатерални проекти.

Осъществява се от Консорциум от 8 партньора от 7 европейски страни – Германия, Словакия, България , Румъния, Испания, Литва и Словения,  с координатор Фондация „Медийна и онлайн зависимост” – Германия . Основната целева група на проекта са учителите.

Продължителността на проекта е 24 месеца и целта му е да се разработи европейски сайт за предоставяне на допълнително обучение на учители чрез информация и готови за ползване учебни инструкции и материали относно кибертормоза. Тези материали ще  помогнат при разработване на училищни програми за превенция на насилието в киберпространството и ще предоставят на учителите достатъчно информация, за да бъдат в състояние да  реагират правилно в конкретни случаи на кибертормоз сред учениците. Уебсайтът ще предостави своевременен ресурс за изграждане на мрежи за възможно най-широк спектър от потребители, който е лесно достъпен и удобен за потребителя. По този начин учителите ще могат да споделят материали и опит с колегите си. Уебсайтът Cyberhelp.eu ще бъде достъпен на български, немски, литовски, румънски, словашки, словенски и испански езици и ще заработи активно през месец май тази година.

Вторият проект, по който сдружението работи е „План C – Професионализиране на уменията на учителите в работата им с родители за критично справяне с проблема на кибертормоз”. Той се осъществява  с партньори  от Германия, България, Словения, Румъния и Австрия.

Целта на проекта е  родители и учители, респективно системите в образованието за възрастни, да си разменят различни методи и подходи и да развият европейската  концепция „Кибертормоз – внимавай!”.  Важно е също родителите да разберат своята роля в процеса на предпазване на децата от опасностите в киберпространството, научат различните форми на тормоз и свързаната с това терминология.

„Анализите за България доказват необходимостта от съвместна работа на учители, родители и експерти, за да се справят с проблема и да бъдат въвлечени в превенцията на кибертормоза. Почти всички изследвания регистрират участието на децата в две от ролите – извършители и жертви и не отразяват участието им като наблюдатели, подстрекатели и защитници”, подчерта Пенка Спасова.

Прочетете също:

Община Плевен проверява сигнал за неприятна миризма в жк „Сторгозия“

Служителите на отдел „Екология“ при Община Плевен извършват проверка по сигнал за неприятна миризма, подаден …