В настоящия програмен период фокусът на еврофондовете е насочен към Северна България, съобщи Иван Попов, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция „Програма за образование“, по време на регионалната конференция в Плевен, информира БТА. Специално внимание се отделя на програма „Образование“, чийто бюджет достига близо два милиарда лева и която се съфинансира от Европейския социален фонд Плюс. Към момента са договорени около 780 милиона лева, което е около 40 процента от бюджета.
През тази година се планира да бъдат отпуснати още един милиард лева за българското образование. Две нови процедури са обявени: за ограмотяване на възрастни с бюджет от 162 милиона лева и за насърчаване на десегрегацията в училищата със средства на стойност 28 милиона лева. Процедурите целят да подобрят достъпа до образование и да предотвратят дискриминацията чрез партньорства на местно ниво и обучения за работа в мултикултурна среда.
По думите на Попов предстои и мащабиране на някои от националните програми на Министерството на образованието и науката, като със 17 милиона лева ще се подкрепи междуинституционалния механизъм за обхват на деца и ученици.
Също така, през предстоящия период ще започнат два значими проекта с включване на всички училища в страната, чиято цел е трансформацията на образователната система. Първият проект, на стойност 246 милиона лева, е насочен към дигитализация на училищното образование и надграждане на дигиталната раница. Вторият е за прилагане на компетентностния модел в преподаването и изпитването чрез създаване на нови учебни планове и професионални училищни общности.
Допълнителна процедура на стойност 35 милиона лева е насочена към подготовката на ромите за държавни зрелостни изпити и за кандидатстване във висши учебни заведения.
На 29 април в Пловдив ще се проведе Комитет за наблюдение на програма „Образование“, който ще одобри критериите за още пет нови операции, подчерта Попов.