Световният ден на шахмата отбелязваме днес

На 20 юли се отбелязва Световният ден на шахмата. Той се чества от 1966 година от Международната шахматна федерация, в която днес членуват 170 държави.
Думата „шах“ идва от персийски и означава император, а думата „мат“ означава мъртъв – който умъртви противниковия император (цар), той печели играта. Има много и различни теории за възникването на шахмата. Много страни и народи претендират, че са основоположници на тази древна игра. Една от историите е, че шахът е създаден от китайски пълководец на име Хан Ксин по време на зимен лагер около 200 година пр. Хр. с цел “убиване на време“ за войниците си. По-достоверната теория обаче е, че шахът е възникнал в Индия. Смята се, че думата „шах“ на гръцки, испански и арабски произлиза от класическия индийски език санскрит, а играта произлиза от древната индийска игра „чатуранга“. От тогава досега шахът е претърпял много промени, за да стане такъв, какъвто го познаваме днес. Днешната форма на шах се нарича западен или ортодоксален шах. Тази форма се е запазила и не е променяна през последните 400 години.
Шахът е стратегическа игра, която се играе от двама души. Шахматното поле е квадратно, карирано и е съставено от 64 квадрата (32 черни и 32 бели). Те са разделени на 8 реда и 8 колони. Върху самата дъска има изобразени букви и цифри – те служат за указване на координати, а също така могат да бъдат използвани и за записване на играта с алгебрични знаци. В самото начало всеки играч разполага с 16 фигури – осем пешки, два топа, два офицера, два коня, една царица и един цар. Фигурите също са оцветени в черно и бяло.
Играчът, който играе с белите фигури, започва играта пръв. Играта приключва, когато единият от играчите „отстрани“ царя на противника си. Когато царят е заплашен от противникова фигура, се обявява „шах“ и играчът трябва задължително да премести царя в безопасна позиция. Обикновено играта завършва с „шах-мат“ – противникът по никакъв начин не може да избегне отстраняването на царя му.
Днес шахът е и вид спорт, който се играе от милиони хора по света, без да броим тези, които играят само за удоволствие. На практика шахматът е изучен донякъде, но постоянно се развива и се откриват нови и нови варианти, като може би това е запазило огромния интерес към играта и в наши дни. Магията на играта е, че тя непрекъснато се развива, а също и необятността на вариантите и ходовете.

Прочетете също:

В началото на май пускат Водната каскада и фонтаните

В навечерието на Празника на Плевен – 15 май, Водната каскада и фонтаните в центъра …