Датата 4 август в далечната 1693 г. е смятана за рождена на шампанското. Изобретател на пенливата винена напитка е бенедиктинският монах Дом Пиер Периньон, чието име носи най-престижната марка шампанско.
„Елате бързо, аз пия звездички“, обърнал се Дом Периньон към околните, докато опитвал първата чаша шампанско. Тази фраза е използвана и в първата печатна реклама на пенливо вино, появила се във френските вестници през 1800 г. от производителя на едноименната марка.
Като за всяко откритие, и за това се водят спорове. Англичаните твърдят, че разполагат с доказателства, че те са измислили пенливото вино десетилетия преди Дом Периньон.
В началото производството на шампанско било рискована професия, тъй като бутилките гърмели в процеса на ферментация и карбонизация. Шампанското бързо се превръща в символ на успеха и победата. За да се избегнат фалшификацията и нелоялната конкуренция, в момента името шампанско имат право да слагат на продукцията си само 40 производители от региона Шампан, където е изобретена напитката.
Бутилки с шампанско традиционно се отварят за всеки радостен повод. Един от най-популярните и обичани спортове – Формула 1, традиционно е възприел победителят и призьорите да се обливат с огромни бутилки на подиума след тежкото състезание. От 2000 г. във Формула 1 обаче се използва шампанско марка Mumm, което е на пазара от 1827 г. и се произвежда в град Реймс.
Едни от най-големите любители на пенливата течност са германците. И до ден днешен по българското Черноморие може да се видят немски туристи, които надигат половинлитрови пластмасови чаши, предназначени за бира, в които са налели от нашенските марки, имитиращи шампанско.