В зала „Библиотеката“ на Народното читалище „Съгласие 1869“ в Плевен се проведе среща разговор, посветена на Васил Левски, с участието на проф. Пламен Павлов, известен историк. На събитието, организирано по инициатива на плевенския комитет „Васил Левски“ и неговия председател д-р Галина Цветкова, проф. Павлов представи нови факти от живота и делото на Апостола на свободата, като подчерта, че колкото повече време минава, толкова по-близък става той за народа ни.
Проф. Павлов, с подкрепата на БТА, разказа за нуждата от преосмисляне на представите за революционната организация, както и за същественото място на Плевен в историческия процес. Той отбеляза, че въпросът къде е създаден първият революционен комитет остава спорен, но важността на комитетската структура е неоспорима. Според проф. Павлов, Васил Левски е фигура, която ни води към бъдещето със своя непреходен дух.
Събитието започна с изпълнение на стихове за Левски от ученичката Камелия Стефанова от Националното училище по изкуствата „Панайот Пипков“ в Плевен. Историкът описа Левски като гениален конспиратор и човек, отдаден на своята монашеска мисия, който продължавал да поддържа духа на своите ценности и идеи за освобождение.
Събитието привлече широка аудитория, сред която бяха директорът на Регионалния исторически музей в Плевен д-р Володя Попов, директорът на Регионалния военноисторически музей, заместник-директорът на РИМ д-р Димитър Петров, основателят на възпоменателния поход „По стъпките на Апостола“ Васил Копчев, както и учители, ученици и граждани. Срещата завърши с отворена сесия за въпроси към историка, посветена на наследството на Апостола.