На централния площад „Възраждане“ в Плевен се проведе протест срещу въвеждането на еврото и в подкрепа на българския лев. Събитието беше организирано от партия „Възраждане“, като в него взеха участие нейни членове, симпатизанти и граждани, съобщава Българската Телеграфна агенция (БТА).
Областният координатор на „Възраждане“ за Плевен, Кирил Тодоров, се обърна към присъстващите с призив да продължат да обсъждат темата с приятели и познати. Тодоров подчерта, че действията на партията и усилията за организиране на референдум за еврото не са останали незабелязани. Според него, въпреки че са събрани достатъчно подписи за провеждането на такъв референдум, е необходимо управляващите да проявят политическа воля и Народното събрание да реагира адекватно.
Виктория Мучанова, председателят на „Възраждане“ в Плевен, заяви, че партията ще настоява както за запазването на лева, така и за оставка на правителството. Кирил Тодоров допълни, че ако постигнат оставка на правителството, следващите избори трябва да се проведат след промяна на Изборния кодекс.
Народният представител Ивелин Първанов също се включи в протеста, отбелязвайки, че запазването на националната валута е основен приоритет, независимо от външните доклади. Той изтъкна примера на Дания, която е успяла да запази своята валута, и припомни историческия момент на Съединението на България.
Марин Чипински от Кнежа също участва в протеста, изразявайки опасенията си, че въвеждането на еврото ще доведе до загуба на суверенитет и икономически проблеми за страната. Той призова българите да бъдат по-активни в търсенето на промени.