Акценти

Представяне на нова книга за българските лични имена в Плевенския край по време на тържествено събрание на Съюза на учените в Плевен

На тържествено събрание, организирано от Съюза на учените в България – клон Плевен, бе представена новата книга на Деян Белчев „Личните имена на българите от Плевенския край (XVI–XVIII век) по данни от войнушки описи“. Събитието се състоя в залата на художествена галерия Дарение „Колекция Светлин Русев“. Според информация от БТА, авторът споделя, че при работата си по исторически книги за Плевенския край се натъкнал на османски документи, съдържащи имена на български войнуци – немюсюлманска военна част в Османската империя. Тези документи разкриват, че над 50 селища са били източник на набиране на войнуци, като те са били записани с две имена – собствено и бащино. Белчев е успял да извлече и класифицира над 6000 български имена от тези списъци.

Това изследване представлява първото по рода си задълбочено проучване на личните имена в България за този исторически период. Според Белчев, въпреки превратностите на времето, значителна част от имената са се съхранили и до днес. Той подчертава, че „българите са се запазили като народ благодарение на езика и личните си имена“.

Книгата е плод на няколкогодишни изследвания, а Деян Белчев е автор на над 15 издания, посветени на историята на Плевенския край. Тържественото събрание на Съюза на учените – клон Плевен, е ежегодно събитие, което се провежда по повод 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.

Председателят на плевенския клон на съюза, доц. Теодора Вълова, заяви пред БТА, че събитието има за цел да вдъхне вяра в непреходността на българската писменост и да напомня с гордост, че българската азбука е една от трите официални в Европейския съюз. Тази година бяха връчени дипломи на всички новоприети членове на съюза – над 20 души, а по случай кръгли годишнини поздравителни адреси получиха 11 членове на Съюза на учените – клон Плевен.

Събитието включваше още слово за историята на създаването на българската азбука от д-р Галин Димитров, председател на секция „Военна история“ към Съюза на учените – клон Плевен, и музикален поздрав от Милена Кирниколова.

Прочетете също:

Професионални гимназии в Плевен демонстрират специалности на Панаир на уменията под мотото „От знание към умение – от Плевен към успеха“

В Плевен днес започна Панаир на уменията, където професионалните гимназии в града представят своите специалности …