Акценти

По традиция ритуалът за отбелязване Деня на независимостта ще е на площад „Стефан Стамболов”

SAM_4047

Тържественият ритуал за отбелязване Деня на независимостта на България ще се състои от 11 часа на площад „Стефан Стамболов” пред Драматичния театър в Плевен. Пред паметната плоча на Стамболов ще бъдат поднесени почести, венци и цветя.

Преди 105 години – на 22 септември 1908 г, в църквата „Св. Четиредесет мъченици” във Велико Търново с Манифест е провъзгласена Независимостта на България. По думите на историка проф. Андрей Пантев по този начин България окончателно сваля „духовния фес от лицето и главите на всички българи”.

След 1944 г. празникът е смятан за царски и е бил забранен, едва преди 15 години – през 1998 г., е обявен за официален.

Прочетете също:

Завършиха футболният сезон 2024/2025 в област Плевен: Левски село Брест и Динамо село Изгрев триумфират, ФК Венци Искър и Ювентус село Малчика без загуба

Източник: БТА Сезонът 2024/2025 на футболното първенство в област Плевен премина относително спокойно и завърши …