С тържествен ритуал пред паметника на Христо Ботев на едноименния булевард в града, Плевен почете днес подвига на поета революционер и на героите, загинали за свободата и независимостта на България. Церемонията започна с изпълнения на фанфарния оркестър и вокална група „Ботевци пеят” при НУ „Христо Ботев” – гр. Плевен, след което последва и традиционният за този ден военен ритуал с панихида, отслужена от свещеници от плевенските православни храмове.
Пред паметника на Ботев в деня, в който отбелязваме 143-ата годишнина от неговата гибел, бяха десетки плевенчани, дошли да засвидетелстват своята признателност. Пред подвига на героите се поклониха народни представители от 15-и Многомандатен избирателен район – Плевен, областният управител на Плевен Мирослав Петров и заместниците му, председателят на Общински съвет – Плевен Мартин Митев, общински съветници, кметът на Общината Георг Спартански и представители на екипа му, военнослужещи, представители на институции, политически сили и обществени организации. На ритуала присъстваха и много деца, заедно със своите родители.
В словото си пред паметника на поета революционер кметът на Община Плевен Георг Спартански се обърна към присъстващите с думите, че всеки има право да прави избор как да осъществява своята революция – духовна или с огън и меч. „Не знаем какво си е мислел Ботев, когато е слязъл на българския бряг и е тръгнал да освобождава поробените си братя, какви чувства са витаели в него, когато наши, българи, са го гонели от къщите си и са го карали да плаща храната за четниците си. Вероятно са го мъчили грозни въпроси, но той е направил своя избор. Това, което е казвал, той го е мислел, и това, което е казвал, го е правел. А дали помним в ежедневието националните си герои? Дали сме готови да жертваме живота си за кауза? Дали чрез революция трябва да вървим напред? Нашите духовници, дейци на религията, културата и словото са направили така, че да подготвят почвата и да засеят семената, за да дойде огнената комета Христо Ботев, да дойдат Левски и всички наши герои революционери, които да извършат великото си дело – България да стане свободна. Всеки прави и днес своите избори, най-големи съдници са тези наши мъртви физически, но вечно живи герои, които ни гледат от бездънното синьо българско небе и тяхната присъда за нашите думи и дела не подлежи на обжалване. Нека всеки, останал насаме със своята съвест, да прецени – хляб или свинец. Вечна да бъде паметта на героите и нека винаги бъдат знаме и поука за нас!”, каза още Спартански.
В знак на признателност пред паметника на Христо Ботев бяха поднесени венци и цветя. Честването завърши с минута мълчание, съпроводено от вой на сирени.
Текст и снимки: Пресцентър на ОбС-Плевен и Община Плевен